Átlátszó: Bűzös, zöldes-mocsaras vízzel szennyezte Mészáros Lőrinc keményítőgyára a Mátrai Erőmű víztározóját

2020. április 24., 10:49

Szerző:

Tavaly július végén napokon át bűzös, habos víz folyt a Bene-patakban Detknél, nem messze a Mátrai Erőműtől, a katasztrófavédelem pedig arra jutott, hogy 

Mészáros Lőrinc keményítőgyára, Viresol Kft. volt a szennyezésért felelős,

ám az erről szóló határozatot mindeddig titkolta a katasztrófavédelem. Az ügyről az Átlátszó ír

Fotó: Echo TV

Ez egyébként éppen az a cég, amely most gőzerővel állt át fertőtlenítők gyártására:

A víznek először zöld színe volt, majd szürkés és fekete iszapos lett, mint a mocsár. Az ügyben érintett hatóságok – vízügy, kormányhivatal, katasztrófavédelem – bejelentés alapján vizsgálatokat indítottak. A katasztrófavédelem mint vízügyi hatóság később arra jutott, hogy az Őzse-völgyi ipari víztározóból leeresztett, magas szervesanyag-tartalmú víz okozta több patak szennyeződését.

Mostanáig tehát az sem derült ki, hogy az azonos visontai telephelyen működő két cég, a Mátrai Erőmű Zrt. és a Viresol Kft., tehát a hőerőmű és a keményítőgyár közül melyik okozta a szennyezést. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság 

2020. augusztus 31-ig adott határidőt a Viresol-nak,

hogy műszaki átalakítással megakadályozza, hogy a telephelyéről elvezetett vizek a Mátrai Erőmű  Őzse-völgyi víztározójába juthassanak.

A határozat szerint

biztosítani kell, hogy a telephelyen keletkező szennyezettnek minősülő csapadékvizek megtisztítsák.

Az is kiderült, hogy az erőmű tározójába vezeti ipari szennyvizét a Viresol, továbbá a telephelyén összegyűlt csapadékvizét a Viresol Kft., amelynél szabálytalan hulladéktárolást állapítottak meg – a Heves Megyei Kormányhivatal a hulladékok haladéktalan elszállítására kötelezte a Viresolt.

A Mátrai Erőműnél november elején már volt egy gyanús ügy, amikor az erőmű több dolgozója szúrós szagú gázt észlelt, zsebeikben a fémpénzek elszíneződtek és többen rosszul lettek. A katasztrófavédelem szerint egy, a telephely területén lévő technológiai víztározóban képződött a kén- és foszfortartalmú gáz, feltehetőleg az ott felgyűlt szerves anyagok bomlása miatt.

A Viresol Kft. keményítőgyárat 2019 februárjában adták át, a beruházás 33 milliárd forintból valósult meg,

ebből a kormány 6,2 milliárd forintot állt.

 

A most észlelt jelenségek sem újkeletűek:

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.