Árzuhanás: Romániába járnak bevásárolni a magyarok

Már a magyar vásárlókat is csábítják a romániai hipermarketek. Romániában június 1-jén minden élelmiszer áfáját 9 százalékra csökkentették, így jóval alacsonyabbak lettek az árak. Magyarországon január 1-jétől egyedül a sertés áfája csökken majd 5 százalékra, de az ellenzék szerint ez kevés. A kormány szerint más élelmiszerekre nem tudják kiterjeszteni a kedvezményes adókulcsot.

2015. július 16., 10:55

Tele vannak magyar rendszámú autókkal a romániai hipermarketek parkolói. Romániában vasárnap is lehet vásárolni. Nagyváradra egyre többen jönnek a határ túloldaláról.

Vannak családok, amelyek több mint egy órát autóznak például a Hajdúságból, hogy beszerezzék az alapvető élelmiszereket, sok terméket az itthoni ár feléért.

Az RTL Klubnak nyilatkozó férfi azt mondta: 5-6 ezer forintnak megfelelő összegből egész hónapra be tudják vásárolni a gyerekeknek a csemegéket.

Romániában június 1-jétől egységesen 24-ről 9 százalékra csökkentették az élelmiszerek áfáját. Ez meg is látszik az árakon. Vannak olyan Magyarországon gyártott termékek, például tésztafélék, amelyek Romániában kevesebbe kerülnek, mint nálunk.

A romániai élelmiszerláncok tudják, hogy náluk alacsonyabbak az árak, ezért például már Debrecenben is osztanak szórólapokat, hogy minél többen menjenek át vásárolni.

Magyarországon január 1-jétől lesz áfacsökkentés, de egyedül a sertéshús esetében. A mostani 27-ről 5 százalékra viszik le az adókulcsot. A döntést több szakmai szervezet, köztük a Baromfi Terméktanács, valamint ellenzéki pártok is bírálták: más élelmiszereknél is csökkentést akarnak. A 27 százalékos áfakulcs egyébként Európában a legmagasabb.

Lengyel Szilvia, az LMP vidékpolitikai szakszóvivője az RTL Klub híradójának azt mondta: „Ha ma Magyarországon vásárolok egy kiló marhalábszárat, akkor több, mint 400 forint az áfatartalom. Ha ezt cseh háziasszonyként tenném meg, akkor 220-230 forint körüli áfát fizetnék. Viszont ha német háziasszony lennék, akkor 135 forintos áfát fizetnék. Nyilvánvaló, hogy ha ugyanakkora összeget fizetek ki, de kisebb az áfatartalom, akkor ugyanazért a pénzért többet tudok vásárolni.”

A Nemzetgazdasági Minisztérium az RTL Klub híradójának megkeresésére úgy reagált: az áfa általános csökkentésére nincs lehetőség, mert az több száz milliárd forintos bevételcsökkenést okozna az állami költségvetésnek. Szerintük más termékeknél is csak akkor lehetséges az áfacsökkentés, ha azt a gazdasági növekedés és a költségvetési egyensúly lehetővé teszi.