Orbán Viktor álhír terjesztésével vádolta meg az Európai Csalás Elleni Hivatalt, szerinte fake news, hogy a veje EU-s pénzeket kapott

2019. október 1., 07:53

Szerző:

Hétfőn Budapesten Orbán Viktorral tárgyalt, Antti Rinne finn miniszterelnök. Magyarország és Finnország között feszült a viszony, amióta Finnország tölti be az EU soros elnöki tisztét, a skandináv országnak ugyanis prioritása a lisszaboni szerződés 7. cikkelye szerinti eljárás Magyarország ellen. Antti Rinne jelezte azt is, hogy ragaszkodik a jogállamiság játékszabályainak a betartásához az EU-s források kifizetése fejében, de a közös sajtótájékoztatón kapott egy kérdést egy finn újságírótól arról is, hogyan juthattak EU-s támogatási források Orbán Viktor vejéhez, Tiborcz Istvánhoz. A finn újságírót – derül ki az Index cikkéből – érdekelte az is, mit tehet az EU, hogy ez ne ismétlődhessen meg, Orbán Viktor azonban magához ragadta a szót Antti Rinnétől, és azt mondta:

– Bár a kérdés nem hozzám szólt, ön nem mond igazat, ez egy fake news.

Ez többé-kevésbé azt jelenti, hogy Orbán Viktor álhír terjesztésével vádolta meg az Európai Csalás Elleni Hivatalt, amely az egyik messzire visszhangzó jelentésében megállapította, Magyarországon szervezett csalási mechanizmus épült ki, hogy az EU-s támogatással megvalósuló közvilágítási pályázatokon a 2015-ig Tiborcz István résztulajdonában álló Elios Innovatív Zrt. nyerjen. Az OLAF emiatt azt javasolta, hogy az Európai Bizottság 43,7 millió eurót, 13,5 milliárd forintnak megfelelő EU-s támogatást kérjen vissza Magyarországtól. Hadházy Ákos, az LMP volt társelnöke, jelenleg független országgyűlési képviselő szerint Tiborcz István két- és négymilliárd forint körüli összeghez juthatott hozzá illegálisan az Elios pályázati sikerszériája révén.

Az ügyben nyomozás indult, ezt azonban bűncselekmény hiányára hivatkozva a Nemzeti Nyomozó Iroda 2018 novemberében megszüntette, annak ellenére, hogy az OLAF az Elios által elnyert 35 közvilágítási pályázat mindegyikével kapcsolatban tárt fel visszaéléseket, 17 pályázat esetében pedig szervezett csalási mechanizmusról írt.

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.