Amnesty International: Szólítsd fel a magyar kormányt!
Az Európai Bizottság tegnap bejelentett javaslatai tesznek ugyan lépéseket a menekültek védelme érdekében, de sem hosszú, sem rövid távon nem fogják a válságot megoldani. Az Amnesty International nyilvánosságra hozta európai menekültvédelmi javaslatát, mely az igazságügyi és belügyi tanács rendkívüli, szeptember 14-i brüsszeli csúcstalálkozója előtt felsorolja a szükséges sürgős változtatásokat.
A menekültválsággal kapcsolatos új javaslatok, amelyeket tegnap jelentett be az Európai Bizottság, lépéseket tesznek ugyan a menekültek védelme érdekében, de sem hosszú, sem rövid távon nem fogják a válságot megoldani – jelentette ki az Amnesty International.
Bár a Bizottság által közzétett javaslatok segíteni fognak a menekültválság kezelésében, bizonyosan nem fogják azt megoldani – sem rövid, sem hosszú távon” – közölte a Bizottság bejelentésére reagálva Iverna McGowan, az Amnesty International Európai Irodájának megbízott igazgatója. „Az EU-s tagállamoknak együtt kell működniük a Bizottsággal, hogy az EU-s menekültügyi rendszernek egy sokkal ambiciózusabb átalakítását valósítsák meg a menekültkérők fogadásával és a kérelmek feldogozásával kapcsolatban a határ menti tagállamok támogatásának jelentős növelésére, valamint a menekült státusz Unión belüli kölcsönös elismerésére alapozva. A tagállamoknak az EU-ba vezető biztonságos utak bővítésének módját, és nem biztonságos országokat kellene keresniük, ahova a menekülteket visszaküldetik.”
A Bizottság bejelentése előtt az Amnesty International nyilvánosságra hozta európai menekültvédelmi javaslatát (Agenda for Europe), amelyben a Menekültek Védelmének Uniója létrehozására szólít fel. A javaslat az igazságügyi és belügyi tanács rendkívüli, szeptember 14-i brüsszeli csúcstalálkozója előtt sorolja fel azokat a sürgős változtatásokat, amelyekre az egyre kiterjedtebbé váló menekültügyi válsággal kapcsolatban az EU-s hozzáállásban szükség van.
A szervezet még a hétfői igazságügyi és belügyi tanács rendkívüli brüsszeli csúcstalálkozója előtt így vázolta fel a szükséges tváltoztatásokat:
„Európában a második világháború óta nem látott méreteket öltött az erőszak és az emberi jogsértések elől menekülők szenvedésének mértéke” – mondta John Dalhuisen, az Amnesty International európai és közép-ázsiai igazgatója. „Európa szétdarabolt és összefüggéstelen válaszokat tudott mindeddig adni a menekültügyi válságra, egy olyan időszakban, amikor éleslátású vezetésre és az összeomló európai menekültügyi rendszer drasztikus reformjára lenne minden eddiginél nagyobb szükség.”