Alkotmányellenes a védettségi igazolvány a TASZ szerint

Ha a kártyával rendelkezők is fertőzőképesek, akkor a különbségtétel alapja csak az lesz, hogy kinek van kártyája, és kinek nincs.

2021. április 24., 09:58

Szerző:

A jogvédő szervezet a Facebookon posztolt arról, hogy aggályos lehet az, ahogy ma a védettséget igazoló dokumentumot alkalmazza a magyar állam. Azt írják, hiába sürgették már március legelején, hogy a kormány találja ki, milyen szabályokkal tesz különbséget a vírus ellen már védett, és a még megfertőződni, továbbfertőzni képes állampolgárok között.

„A jövő héten már életbe léphetnek az állampolgárokat a vakcinaigazolvány alapján szelektáló szabályok, és a TASZ szerint úgy tűnik, a kormány alaptörvény-ellenes, diszkriminatív szabályozás bevezetésére készül. Szerintünk a legrosszabb forgatókönyv valósul meg éppen, olyan oltottsági szám mellett, ami köszönőviszonyban sincs a nyájimmunitással” – fogalmaz a posztban a jogvédő szervezet.

Szerintük az időközben bevezetett védettségi igazolvány – a nevével ellentétben – valójában egyáltalán nem a védettséget igazolja. A kártyát mindenki megkapja, akár napokkal az első oltása után is, de ekkor még nem alakult ki a védettsége. Az igazolvány és a kormány kommunikációja szerintük ezzel hamis biztonságérzetbe ringatja az embereket. Pedig a védettség csak a második oltás után alakul ki, ezért a kártyát is csak ez után lehetne kiadni.

„Mindez romba dönti azt a jogi érvelést is, ami megengedi, hogy az igazolvánnyal látogathatók legyenek a közösségi terek. Ha a kártyával rendelkezők is fertőzőképesek, akkor a különbségtétel alapja csak az lesz, hogy kinek van kártyája és kinek nincs. Ez a fajta megkülönböztetés azonban már nem fogadható el, diszkriminatív és így alaptörvény-ellenes” – érvel a TASZ.

A szerintük átláthatatlan rendben zajló oltás miatt épp a legkiszolgáltatottabbak közül vannak sokan, akiknek esélyük sem volt megkapni az oltást, miközben mások már étterembe, strandra, meccsre mehetnének. Az utolsó pillanatig lebegtetett szabályozás ráadásul bizonytalanságban tartja a szolgáltatókat is, akik nem tudják, újranyithatnak-e, és ha igen, milyen feltételekkel – írja a szervezet.

(Kiemelt kép: Oltási igazolást kap egy nő, miután megkapta a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina első adagját Nyíregyházán, a Jósa András Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. április 18-án. Forrás: MTI | Balázs Attila)

☝️Hiába sürgettük már március legelején, hogy a kormány találja ki, milyen szabályokkal tesz különbséget a vírus ellen...

Közzétette: TASZ – 2021. április 23., péntek

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.