Alkotmánybíróság: egy talárban az ellenséggel

Balsai István és Lázár János fideszes országgyűlési képviselő javaslatára 15 fősre bővül szeptembertől az Alkotmánybíróság. Balsai jelenleg az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága elnöke, de ősztől maga is alkotmánybíró lehet - 9 évre. A képviselő saját magát ülteti be az Alkotmánybíróságba, hiszen a kétharmados többség az ő javaslatára módosította az Alkotmányt.

2011. június 9., 09:34

Arra, hogy ki lesz az AB elnöke, azért is irányul különös figyelem, mert a Lázár-Balsai-féle alkotmánymódosítás - amelyet hétfőn a parlamentben megszavazott a kétharmados kormánytöbbség -, nem csak a korkedvezményes nyugdíjazás megszüntetése miatt vert hullámokat. Arról is döntöttek hét elején, hogy az Alkotmánybíróság elnökét a jövőben nem a taláros testület választja meg saját soraiból, hanem az Országgyűlés - méghozzá kétharmaddal. Vagyis a jelenlegi erőviszonyok mellett az lehet AB-elnök, akit a miniszterelnök, illetve a Fidesz és a KDNP szeretne - írta a

Népszabadság. (Az Ab létszámának 11-ről 15-re növeléséről az április 18-án elfogadott és 2012. január 1-jén hatályba lépő új alaptörvény rendelkezik.)

Az Alkotmánybíróság tagjaira és elnökére parlamenti eseti bizottság tesz jelölést. Jelöltté az válik, aki a tizenöt tagú eseti bizottságban - amelyben nyolc képviselő fideszes, kettő KDNP-s, kettő MSZP-s, kettő jobbikos, egy pedig LMP-s - legalább nyolc igen szavazatot kap.

Az új alaptörvény végrehajtásához szükséges törvényeket még idén el kell fogadni; annak érdekében, hogy már idén az abban előírt szavazattöbbséggel lehessen elfogadni ezeket a jogszabályokat, a jelenleg hatályos alkotmányban is rögzíteni kell ezt - olvasható Lázár János és Balsai István javaslatának indoklásában, amely szerint "ezzel egyértelművé tehető a későbbiekre nézve, mely törvények mely rendelkezései minősülnek sarkalatosnak".

Ügyes húzás

Balsai István és Lázár János alkotmánymódosítása következtében Balsai gyakorlatilag saját magát nevezi ki alkotmánybírónak - ő lesz a Fidesz erős embere a kibővült, de jogköreiben megcsonkított Alkotmánybíróságban. A módosítás egyértelműen politikai okokra vezethető vissza - kormánypárti emberekkel töltik fel az amúgy is meggyengített testületet. A Magyar Nemzet információját megerősítve, a Fidesz egyik vezető politikusa elmondta: Szívós Mária, a Fővárosi Bíróság tanácselnöke, Balsai István fideszes országgyűlési képviselő, Pokol Béla jogász, politológus, egyetemi tanár és Szalay Péter jogász neve szerepel a Fidesz alkotmánybíró-jelöltjeinek névsorában. A Népszabadság közlése szerint Paczolay Péter az Alkotmánybíróság (Ab) elnöke maradhat.

Balsai, a Fidesz Keller Lászlója

Balsai István nem csak parlamenti és II. kerületi, önkormányzati képviselő, valamint bizottsági elnök. 1972-ben szerzett jogi doktorátust az ELTÉ-n, 1988-ban lépett be az MDF-be, 1990 óta képviselő. 1989-ben részt vett a háromoldalú politikai egyeztető tárgyalásokon. 1989-1990-ben a pártelnökség mellett működő jogi szakértő, választási felelős. 1990. május 24-től 1994. július 14-ig igazságügy-miniszter; 1998 és 2002 között MDF-es frakcióvezető, majd a Lakitelek-csoporttal "átigazol" a Fideszhez, 2005-ben.

2004-ben hangos botrányoktól kísérve rakták ki négy társával együtt az MDF-frakcióból. A kizárások szabálytalanságai miatt indított pert az MDF el is vesztette. Az Index információi szerint ő a Fidesz kormány Keller Lászlója, azaz feladatai közé tartozik az MSZP gyanús ügyeinek felemlegetése. 2010 elején talán ennek a jegyében foglalkozott többet bírósági ügyekkel mint előtte. Február elején jelentette fel Gyurcsány Ferencet és Veres Jánost a 2006-os költségvetési adatok meghamisítása miatt, legutóbb pedig a Moszkva téri Postapalota eladása és bérleti szerződése ügyében ismeretlen tettes ellen tett feljelentést.

Az ő nevéhez kötődik a 2006. őszi eseményekkel foglalkozó vizsgálat, amelyben a "szakértői munkacsoport" 150 oldalas jelentést készített és adott át Orbán Viktornak. A jelentés szerint a közterületen elfogott civilek elleni eljárások törvényes alapjai aggályosak voltak. A jelentés alapján Balsai nyújtotta be az azóta többször is megtámadott Semmisségi Törvényt, amely semmisnek nyilvánította az Országgyűlés a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggésben hivatalos személy elleni erőszak, rongálás, valamint garázdaság miatt meghozott, kizárólag rendőri jelentésre, illetve rendőri tanúvallomásra alapozott ítéleteket. Ez gyakorlatilag felmentette a a tévészékházat felgyújtó és kifosztó, a rendőrökre támadó zavargókat.

A törvénnyel kapcsolatban számos bíró és rendőr tiltakozott, megtámadták az Alkotmánybíróságon.

Balsai (és Lázár) indítványa volt a rendvédelmisek nyugdíjának elvétele, illetve átalakítása is - utólagosan is. Az alkotmánymódosítás lehetővé teszi a korkedvezményes nyugdíjak és a korhatár alatti rokkantnyugdíjak felülvizsgálatát és adott esetben megvonását. Ez ellen tiltakoznak a rendvédelmi dolgozók hetek óta az utcán.

A Blikk információi szerint a fideszes országgyűlési képviselő fia ügyvédi tevékenységet végez a Köztársasági Elnöki Hivatalban megbízási szerződés alapján. A lap nemrég azt írta: ifj. Balsai István ügyvéd nyílt pályáztatás nélkül jutott a közpénzes megbízáshoz.