Emberéletkbe kerülhet ez az álhír, ne dőljön be neki!

Futótűzként terjed a közösségi oldalakon, hogy a jövő héttől megváltozik a mentők 112-es hívószáma. A rémhírnek azonban semmi köze a valósághoz.

2023. augusztus 25., 18:59

Szerző:

Egy hétfő délután közzétett bejegyzés szerint szeptember 1-jétől a mentő és az egészségügyi ellátás hívószáma 1830. A bejegyzés jelenleg túllépte már a 6300-as megosztást, nem túlzás, hogy tömegekhez jutott el a téves információ. Ez azonban életveszélyes hazugság.

A 1830-as hívószám ugyanis a vármegyei ügyeleti hívószám, amit 16 óra után lehet hívni azoknak, akiknek valamilyen egészségügyi problémája támad. Csakhogy akiknek sürgős segítségre van szükségük, azoknak továbbra is az egységes segélyhívót, a 112-t kell hívniuk – figyelmeztet a vg.hu.

Ez a szám változatlanul 24 órában tárcsázható. Tehát nincs változás, szeptember elsejétől továbbra  is a 112 a mentők hívószáma.

A portál a téma kapcsán megkereste az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ), ahonnan Győrfi Pál szóvivő megerősítette: félreértésről van szó, vészhelyzet esetén továbbra is a 112-es számot kell tárcsázni. Az 1830-as telefonszámot még februárban hívták életre, amikor az OMSZ elindította az egységes alapellátási ügyeleti rendszert. Ennek a központi ügyeleti száma az 1830.

„Nem jó megoldás, ha az emberek most tömegével átállnak a 1830-ra, mert ez egy másik szolgáltatás” – közölte Győrfi Pál.

Ráadásul a 112-es rendszernek számos előnye van, amelyeknek köszönhetően hatékonyabban lehet kezelni a beérkező vészhelyzeti, tehát balesetet szenvedett, vérző, nem lélegző, rosszul lévő stb. beteg miatti hívásokat.

A szeptemberi dátum félreértése pedig azért merülhetett fel, mert, akkortól újabb három vármegye, Baranya, Szolnok és Veszprém csatlakozik az 1830-as rendszerhez, így már összesen 9 vármegyében hívható ez a központi ügyeleti szám.

(Kiemelt kép: illusztráció. Az új Volkswagen típusú mentőautók az átadáson, a szolgálat Markó utcai székháza előtt 2021. július 27-én. MTI/Máthé Zoltán)