Alakul ez szépen, már 50 napot kell várni egy kardiológiai rendelésre
A Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség kétévente megvizsgálja egyes szakrendelőkben vezetett betegfogadási listákon a betegek várható várakozási idejét. 2018 novemberében a járóbeteg szakellátásban az átlagos betegvárakozási idő szakmától függően 3 és 50 nap között mozgott. Több szakrendelésre már 3-4 nap alatt bejuthatnak a betegek, de 7 olyan szakrendelés is volt, ahol legalább egy hónapot kell várni – írja a 24.hu.
A legrosszabb helyzetben továbbra is a kardiológiai szakrendelések vannak, átlagosan több mint 50 napos várakozási idővel.
37 nap átlagos várakozási idővel második a diabetológia és harmadik az angiológia (36 nap várakozás). Átlagosan egy hónapnál is több várakozás után juthatnak be a betegek az endokrinológiai, nefrológiai, szemészeti és bőrgyógyászati szakrendelésre is. Százalékosan legnagyobb romlás a sebészeti szakterületen volt mérhető, a 1,5 napos várakozási idő 4 napra nőtt. Az az általános belgyógyászat szakrendeléseken ugyanakkor 13 napról 7 napra csökkent a betegfogadási listák hossza.
A relatív várakozási időben magasan a legnagyobbat – 23,5 nap, 41 százalék – csökkenő szakterület a korábban a listát 57 nappal vezető endokrinológia. A csökkenés oka azonban egyértelműen az, hogy a korábbi igen magas várakozási idő miatt
a betegek elvándoroltak a magánellátásba.