Alacsony bérek: sztrájkbizottságot alakítottak a győri Audinál

Nyomásgyakorló eszközként sztrájkbizottságot alakított az Audi Hungaria Független Szakszervezete (AHFSZ), miután a hétfőn tartott bizalmi értekezleten eredménytelennek nyilvánította az Audi Hungaria Motor Kft. vezetőségével eddig folytatott idei évi bértárgyalásokat – közölte honlapján az AHFSZ.

2016. március 23., 11:52

A bértárgyalások folytatódnak a munkaadó és a szakszervezett között.

A tájékoztatás szerint a tárgyalások során az AHFSZ januárig visszamenőleg legalább 15 ezer forintos béremelést, a választható béren kívüli juttatások keretösszegének legalább 570 ezer forintos szintjét, egységes, nem differenciált béremelést követelt, valamint azt, hogy a szakszervezet és a munkáltató a megállapodásban rögzítse, hogy közös munkacsoportot alakítanak ki, amely felülvizsgálja a jelenlegi fizetési rendszert, a munkakörhöz kapcsolódó sávos rendszert, és új bérstratégiát alkotnak.

A munkáltató a szakszervezet két követelését elutasította: a béremelés januárig visszamenőleges bevezetését, valamint az egységes, nem differenciált béremelést.

Az MTI megkereste Németh Sándort, az AHFSZ elnökét és Lőre Pétert, az Audi Hungaria Motor Kft. vállalatikommunikáció- és kormányzati kapcsolatok igazgatóját, akik azt mondták, hogy folytatódnak a bértárgyalások, s amíg le nem zárulnak, nem kívánnak nyilatkozni.

Az AHFSZ 1996-ban alakult, jelenleg az Audi Hungaria Motor Kft. tizenegyezer-ötszáz munkavállalójából mintegy hétezer tagja van.

Az Index emlékeztet: a bérkonfliktus nem egyedül a német luxusautógyár problémája, a már régiós összehasonlításban is alacsonynak számító magyar fizetések az autóipar más szereplőit is érintik. Míg a mérnöki diplomával végezhető állásokban a magyar bérek ha nem is sokkal, de verik a szlovákokét, addig a kétkezi munkások fizetése mélyen elmarad a tőlük.

A különbség éppen a legalacsonyabb átlagfizetéssel rendelkező karosszérialakatosoknál a legnagyobb, ebben a munkakörben mintegy 80 ezer forintos hátrányban van a magyar munkavállaló a szlovákhoz képest.