Akadálymentes lett a kispesti önkormányzat

Akadálymentes környezetet alakítottak ki a Kispesti Polgármesteri Hivatalban és környékén. Komplex, tehát fizikai, az épített környezetre vonatkozó és info-kommunikációs akadálymentesítésre nyert közel 14 (13 681 674) millió forintot az Európai Uniótól Kispest Önkormányzata. A projekt 2011 novemberében indult és 2012 júniusára valósult meg.

2012. június 28., 16:20

A közintézmények akadálymentesítését előíró törvény teszi lehetővé, hogy a közszolgáltatások egyenlő eséllyel hozzáférhetőek legyenek mindenki számára. A jogszabály már több mint egy évtizede elkészült, az akadálymentesítési folyamat azonban a pénz hiánya miatt eléggé lassan haladt a helyhatóságoknál is országszerte.
Kispest Önkormányzata eddig is mindent megtett azért, hogy a kerületben élők a lehető legkényelmesebben és leghatékonyabban tudjanak ügyeket intézni, és nyitott legyen az emberek felé az önkormányzat, a hivatal. Ennek jegyében átalakították a recepciót, baba-mama szobát alakítottak ki, hogy a kismamák etetni és pelenkázni tudják gyermeküket. Az akadálymentesítésre is évek óta keresték a forrásokat, és most az európai uniós pályázaton nyert pénzből megvalósulhatott a teljes átalakítás.
A hivatal épülete körül mozgássérült parkolókat alakítottak ki, az épület könnyebb megközelítése érdekében pedig vezetősávot építettek a főbejáratnál. A kerekes székesek, a babakocsival közlekedő kismamák és az idősek számára rámpát építettek és automatizált lett a bejárati kapu is.

A főbejáratnál a földszinti, ügyfélfogadással érintett belső helyiségeket tették akadálymentessé, és külön kialakítottak egy akadálymentes egyablakos ügyfélfogadót is. Itt úgy rendezték el a székeket, az asztalokat és az egyéb berendezési tárgyakat, hogy a kerekes székkel közlekedők is jól tudják használni. Akadálymentes mosdót építettek és csúszásgátlóval látták el a márványburkolatot. Ahol kellett kiszélesítették az átjárókat, átalakították az ajtószárnyakat, falakat festettek burkolatot cseréltek.
Az információs rendszert úgy alakították át, hogy megfelelő jelzésekkel, ikonokkal és színekkel ellátott, speciális táblákat helyeztek el, és a hallássérültek számára is megfelelő tájékoztató rendszert alakítottak ki. Braille-írásos táblákon is lehet olvasni az információkat, a látássérültek közlekedését pedig vakvezető sáv segíti. A hallássérültek számára úgynevezett indukciós hurkot helyeztek el a központi információs pultnál és a házasságkötő teremben is.
A pályázati pénzből a honlapot is akadálymentesítették. A megújult honlapon, a www.kispest.hu oldalon külön akadálymentes alkalmazást lehet bekapcsolni, amelyet a gyengén látók használhatnak, illetve megtalálható a hivatal hangos térképe is. A hivatal illetve az oda vezető út térképe érhető el a honlapon mp3 hangfájlokban.

A komplex, azaz fizikai és info-kommunikációs akadálymentesítéssel megvalósulhatott a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés megteremtése, és ezáltal a fogyatékkal élő emberek életminőségének javítása.
Az egyenlő esélyű hozzáférést biztosító környezet azonban természetesen nem kizárólag az ő életkörülményeit javítja, hanem az idős, beteg emberek, a babakocsit toló kismamák, a mozgásukban vagy kommunikációjukban egyéb okból akadályozott emberek mindennapjait is megkönnyíti.