Adós? Várja a lelki terror!

Lelki hadviselés a pénzbehajtásban, egyre több az adósság, többféle a behajtás módszere is. Alkalmaznak például lelki terrort: egyenruhásokkal követtetik az adóst.

2009. november 15., 15:20

János, fizess! Ezt a jól látható feliratot pingálták annak a lakókocsinak az oldalára, amely az elmúlt években hónapokig állt Kaposváron a Bajcsy-Zsilinszky utcában - számolt be a somogy megyei hírportál, a sonline.hu.

Kaposváron ez volt az első igazán látványos pénzbehajtási akció, amely amerikai mintára honosodott meg nálunk is. Erőszakmentesen, a megszégyenítés, a megalázás, a lelki terror eszközével próbálják meg egyre többen rábírni az adóst a tartozás rendezésére. Módszerük állítólag az esetek 80 százalékában hatékony. Úgy tudni, egyre népszerűbb a pénz behajtásának ez a módja, mert nincs rendőrségi, bírósági procedúra, az adósnak előbb-utóbb elfogy a türelme, és fizet.

Akad, aki egyenruhás fiatalemberekre esküszik, akiket vasfegyelem jellemez. Árnyékként követik mindenhova ügyfelüket, igyekeznek felőrölni az idegrendszerét. Vannak, akik nem restek 30-40 tagú őrző-védő csapatot fogadni, s körbezáratni akár egy komplett lakóparkot is, amelyben benne áll a pénzük. Ez történt a régióban a közelmúltban.

Az adósságbehajtás különféle módszerei a válság szélesedésével nyertek teret az elmúlt egy évben. A dél-dunántúli régióban kifejezetten adóssághalmozó terület az építőipar, a kereskedelem, az élelmiszeripar és az autóipar az utóbbi másfél évben. Főként a hitelek bedőlése, a készletfinanszírozás megszűnése okozott gondot.

Híg piac

– Annak ellenére is – mondta Csatlós Csilla, a Direktinfo, adósságbehajtással is foglalkozó cég ügyvezetője –, hogy arról viszonylag keveset beszél a sajtó: a szeptemberi 1700 felszámolással szemben 2200 cég alakult hazánkban. A válság ellenére tehát nem csappant a cégalapítási kedv. Ezzel együtt persze nem következett be a cégpiac tisztulása sem.

A legfrissebb KSH-adatok szerint ma 1,7 millió jegyzett vállalkozás van Magyarországon, tehát minden második munkaképes korú felnőttnek van cége. Sehol a világon nincs ilyen magas átlagos arány. Európában 6-10 személyre jut egy cég. Ez borzasztóan híg piacot eredményez nálunk, amelyen kialakult az ár- és futamidőharc. Ha valaki hosszabb finanszírozást tud nyújtani, vagy akár becstelenül alacsony árat ajánl, biztosan elviszi a munkát, és nem az, aki egy kicsit magasabb áron, de adózva, tisztességgel bejelentett emberekkel csinálná meg. Ez a körbetartozás alapja, ami kormányzati szinten semmiképpen nem kapja meg azt a figyelmet, amit megérdemelne.

Csatlós Csilla hangsúlyozta: az alvállalkozók nemrég törvénymódosítással kapták meg a jogot, hogy jelzálogot jegyeztethessenek be egy épülő ingatlanra. A beszállító miért nem kapta meg ugyanezt? – Így fordulhat elő, hogy fölépülnek ma hazánkban komplett lakóparkok, ahol se a tégla, se az ablak, se a parketta, tehát semmilyen alapanyag nincs kifizetve. A beszállító meg csak nézegethet, hiszen az ingatlant többnyire zálogosították. Mire mi abból joggal pénzt tudunk csinálni, hónapok telnek el.

Ami esetleg még fedezetül szolgálhat, az az el nem adott lakás, de hónapok alatt az is gazdára talál. Tehát a lakópark felépült, a lakók kifizették a lakásokat, a bank hozzátette a saját részét, az alvállalkozónak esetleg van zálogjoga, aki pedig az összes anyagot adta, az álldogálhat pénz nélkül.

60-90 nap múlva derül ki a probléma

Csatlós Csilla szerint meg kell tanulnunk, hogy egy számla ellenértékét akkor kell kérni, amikor az lejár - írta a sonline.hu. – Száz megkapott követelésből nálunk 23-ban keletkezik valós vita: rosszul számláztak, nem azt az árut vitték ki, és nem oda, ahova kérték. Egy jól működő belső struktúrában ezt két nap alatt rendbe lehetne tenni, és a vevő azonnal fizet.

Miután nem működik az azonnali követelés, 60-90 nap is elmúlik, mire kiderül a probléma. Nem kell attól félni – tette hozzá –, hogy elveszítjük a partnert. Tény, nem érdemes rögtön az asztalra csapni. Azt kell mondani, hogy biztosan elhibáztunk valamit, azért nem fizettétek ki a számlát. Ez máris nem vehető zaklatásnak. S ha minden rendben van a számlával, akkor lehet megkérdezni: miért is nem érkezett meg a pénz?