A vidék mentheti meg a magyar szállodaipart

A háború végképp betett a hoteleknek.

2022. április 16., 07:24

Szerző:

A Növekedés.hu arról számolt be, hogy a legnagyobb szállodaláncok a jelenlegi gazdasági helyzetben a belföldi turizmusra számíthatnak. A 2022-es szezonba biztosan bekavarnak az Oroszország elleni szankciók, elsősorban az utazási korlátozások. Azok az országok, ahol korábban jelentős számú orosz turista nyaralt - Törökország és Egyiptom, de Európa is erősen érintett, így a magyar szállodák is meg fogják érezni a kieső forgalmat.

„2022 óvatos reményekkel indult, a koronavírus-járvány értékes válságálló képességgel vértezte fel szállodaláncunkat. A járványügyi helyzet enyhülni látszott, a vendégek foglalási kedve töretlen volt, viszont a másik oldalon folytatódott az energiaárak emelkedése. Mindenesetre úgy tűnt, hogy az idei esztendő már a normalitásba történő visszatérésről szól az iparágban. Mindez február végéig tartott, amikor az orosz-ukrán háború kirobbanásakor teljesen új helyzettel szembesültünk” – mondja a Növekedés.hu-nak Labossa Lajos, a Hunguest Hotels Zrt. marketing és kommunikációs igazgatója hozzátéve, a nemzetközi konfliktusok mindig befolyásolják az utazási kedvet, illetve a szomszédban zajló háború Európa, így hazánk gazdaságára is jelentős hatással van. A szállodai szakemberek egyetértenek abban, hogy tervezhetetlen az idei év. A Turizmus Online összefoglalója alapján idén akár 500-600 ezer vendégéjszakát is jelenthetett volna az oroszok által generált forgalom, míg a kiesésük miatt 12-15 milliárd forint bevételtől eshetnek el a hazai szállodák.

A budapesti turizmus forgalma teljes mértékben a külföldi turizmuson alapszik, a tavalyi Forma 1-el elindult egy pozitív tendencia, mely a háború hírére átmenetileg jelentősen megtorpant. Ráadásul a nagy konferenciák, turistacsoportok még mindig hiányoznak. A szállodák helyzetét tovább nehezítik a fékevesztett energiaárak és a munkaerő költségének emelkedése, ezért arra kényszerülnek, hogy jelentősen emeljenek az áraikon. A Szallas.hu adatai szerint az év első három hónapjában 12 000 forint/fő/éj körül alakult a vendégéjszakák országos átlaga, míg egy évvel korábban ugyanebben az időszakban csupán 7100 forint/fő/éj volt, és ez még csak az előfoglalási szezon volt. Budapesten a legtöbb szállodájukban idén év elején 10-20% közötti átlagár növekedés történt a pandémia előtti, 2020-as január-februári időszakhoz képest.

A vidéki szállodák esetében az elmúlt két évben a főszezoni árakban már jelentős áremelkedés ment végbe, ez kétszámjegyű átlagárnövekedést jelentett. Idén ekkora áremelkedés nem biztos, hogy ismét előfordul, de az biztos, hogy növekedni fognak az árak. Jelentősen nőttek az üzemeltetők anyagi terhei, a munkaerő költsége és az élelmiszerárak kétszemjegyű költségnövekedést jelentenek, de emellett az energiahordozók, egyéb alapanyagok, benzinárak és az infláció is növeli a kiadásokat.

(Kiemelt kép: A Mariott hotel épülete a Duna-parton 2004. február 17-én. Fotó: Kisbenedek Attila / AFP)