A The New York Times közmunkára ment Halmajon
A magyar közmunkaprogramot mutatja be a Miskolc közeli Halmajon szerzett tapasztalatok alapján a The New York Times. Mint írja, habár ez a foglalkoztatási forma egy kicsit nagyvonalúnak tűnik Orbán Viktortól, akit tekintélyuralmi hajlammal vádolnak, támogatói azt mondják, itt félreértés van akörül, miként fejlődnek a volt szocialista államok, köztük Magyarország.
A riportban Kósa Lajos azt hangsúlyozza, hogy 3-500 ezer embert kell visszavezetni a munka világába alapvető készségek nélkül, ideértve pl. hogy időben megjelenjenek dolgozni, és hogy befejezzék, amit rájuk bíztak.
Az újságíró úgy találta, hogy az 1800 lakosú település az egész országot jellemzi: nehézségekkel küszködő gazdaság, járványos munkanélküliség – ez ellen találta ki a hatalom a közmunkát – és az a törekvés, hogy a szegény falvak munkáskezei ismét legálisan kereshessenek pénzt. De idetartozik az is, hogy a kormányfő politikája alapkövévé tette a magyar nemzeti identitás megteremtését.
Ennek megfelelően Halmajon az emberek a fideszes polgármester vezetésével gyűjtik a múlt emlékeit. Az elöljáró szerint ha egy országnak megszakad a kapcsolata a múlttal, akkor az a lelkét veszíti el.
A program keretében Halmajon jelenleg 140-150-en dolgoznak, 185-–280 dollárnak megfelelő összegért, függően a feladattól és a gyermekek számától. Az egyik csoport árkot ás, a közterületet szépíti. Egy másik a fákat gondozza, illetve a kivágott ágakból, törzsekből biomasszát állít elő a helyi közintézmények fűtéséhez. Egy harmadik társaság disznót és csirkét nevel, illetve a lovakat látja el. Vannak, akik a helyi tésztaüzemben ügyködnek, a legtöbben azonban a falu földjét művelik, a megtermelt zöldséget az iskolásoknak adják, illetve a piacon értékesítik.
Azelőtt 20 százalék volt az állástalanok aránya, most 4 százalék. A falu előírta azt is, hogy mindenkinek gondoznia kell a saját portáját, ideértve, hogy a kertek nem gazosodhatnak el, mert különben a tulajdonos elveszti az állami segélyt.
A kormány mintaszerűnek tartja a településen elért eredményeket. Bírálók viszont a kényszermunkához hasonlítják a rendszert. Egy önkéntes, aki romák lelki gondozásában segít, úgy látja, hogy a közmunka nem igazi munka. A polgármester szerint viszont mindenki csak nyer vele, bár azt elismeri, hogy az emberek nem kaptak választási lehetőséget: csinálják-e vagy sem.
(Forrás: Szelestey Lajos/Klubrádió)