A TASZ megnyerte Magyarország legnagyobb antidiszkriminációs perét Miskolc önkormányzata ellen
Elsőfokon pert nyert a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) a Miskolci Önkormányzattal, a Polgármesteri Hivatallal és a Miskolci Önkormányzati Rendészettel szemben, amit a városvezetés szegény- és cigányellenes intézkedései miatt indított.
A Miskolci Törvényszék 2018. december 12-én kihirdetett ítélete szerint a Miskolci Önkormányzat és a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) megsértette a miskolci romák emberi méltóságát, egyenlő bánásmódhoz való jogát a szegénytelepeken folytatott razziákkal, és egyéb, a romák elüldözését szolgáló intézkedésekkel, ideértve az önkormányzat és polgármester nyilvános kommunikációját is.
Ez utóbbit egyébként Orbán Viktor esetében is kimondhatta volna a bíróság, erről ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
A TASZ és a NEKI 2016 tavaszán indította a pert. Ezt megelőzően az alapvető jogok biztosa már a 2015 júniusában kiadott jelentésében jogellenesnek találta a szegénytelepeken 2011 óta folytatott összevont hatósági razziákat és azok azonnali beszüntetésére szólította fel a városvezetést. Miután azonban ezt nem vették figyelembe, a jogvédő szervezetek a bírósághoz fordultak a miskolci romák jogainak érvényesítéséért, és közérdekű pert indítottak.
A felperesek azt is kérték a bíróságtól, hogy mondja ki: a Miskolci Önkormányzat különböző, cigányokat sújtó intézkedései (mint például az alternatív lakhatás biztosítása nélküli telepfelszámolás) és az azokhoz kapcsolódó retorika sértette a miskolci romák egyenlő bánásmódhoz való jogát. Ítéletében a Miskolci Törvényszék kimondta, hogy a miskolci önkormányzat a városban vitathatatlanul fennálló szociális problémákat, társadalmi feszültségeket nem jogállami eszközökkel kezelte. A bíróság hangsúlyozta, hogy ez a per a legnagyobb volumenű antidiszkriminációs per ma Magyarországon, az ítélet 55 oldalas.
– Nagyon örülünk az ítéletnek, és bízunk benne, hogy a jövőben a miskolci városvezetés a mélyszegénységből fakadó problémákat nem megbélyegző retorikával és rendészeti eszközökkel, hanem megfelelő szociálpolitikai intézkedésekkel fogja kezelni – mondta Jovánovics Eszter, a TASZ Egyenlőségprojektjének vezetője.
Kriza Ákos miskolci fideszes polgármester a helyi lakosság egy részével nagy egyetértésben nem a kulturális és egzisztenciális kirekesztettség és nyomor közepén élő cigány lakosság megsegítésében, felemelésében volt érdekelt, hanem kitelepítették a városból a nekik nem tetszőket. Lyukóvölgyben ma több ezer magyar roma család él harmadik világbeli szegénységben. Azért ugyanis, hogy a kormány újabb stadiont húzhasson fel, Kriza polgármester éppen oda költöztette a miskolci számozott utca lakóit is, így a romák lakta nyomortelep tovább bővült. Eközben a számozott utcákból más módon is üldözték a roma lakosságot, akiket Orbán Viktor idén év elején, a választási kampány hevében az illegális bevándorlókhoz hasonlított.