A tanárok elmondták mire vágynak
Sok pedagógus komoly anyagi gondokkal küzd.
Markáns változást szeretnének a bérekben a pedagógusok, akik közül sokan anyagi gondokkal küzdenek. Az oltatlan iskolai dolgozók fenyegetését elfogadhatatlannak tartják – írja a Népszava, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) felmérésének részeredményeire hivatkozva. A kutatás szerint a pedagógusok valódi bérrendezést szeretnének és elutasítják a kormány által felajánlott Szép-kártyát és pótlékemelést.
Mindeközben az Emberi Erőforrások Minisztériuma januártól 10 százalékkal szeretné emelni a pedagógusok illetményét. Az illetékes minisztérium az emelést azonban nem alapbér növelésével, hanem pótlék vagy szétosztható bértömeg formájában kívánja elérni. Évente egyszer a közoktatásban dolgozók számára Szép-kártyát is adnának 200 ezer forint értékben. A pedagógusok érdekképviselete és a minisztérium között tovább folynak a tárgyalások. A következő sztrájktárgyalás december 1-jén lesz.
A felmérés szerint a pedagógusok az alapbér legalább 50 százalékos emelését fogadnák el.
Még Pósán László fideszes országgyűlési képviselő is elismerte, hogy a 10 százalékos emelés nem elegendő. A PDSZ kiszámolta, hogy jelen állás szerint mennyi bruttó fizetésre számíthatnak jövőre a tanárok. A kormány és a vállalkozások megállapodása szerint a legalább középfokú végzettségű munkakört betöltők garantált bérminimuma 2022-ben bruttó 260 ezer forintra emelkedik. A pedagógus bértábla azonban továbbra sem változik, emiatt több pedagógusnak a bére a garantált bérminimumnál is kevesebb lesz. A munkáltatók kénytelenek lesznek kiegészíteni, hogy jövőre elérje a bruttó 260 ezer forintot.
(Kiemelt kép: Diákok a felzárkóztató órán a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium tantermében 2020. június 2-án. Mostantól a pedagógusok lehetőséget kaptak, hogy felzárkóztató órákon tanítsák az iskolában azokat a diákokat, akik a digitális oktatás ideje alatt ennek szükségét érzik. Fotó: Balázs Attila/MTI)