A szabadság ujjnyomai
Nem lesz kötelező az ujjlenyomat szerepeltetése a 2016 januárjától felmenő rendszerben bevezetendő „szuperdokumentumon”, az e-kártyán.
Az új típusú azonosító egyesíti a személyi igazolvány, a lakcímkártya, az adókártya, a tb-kártya, a diákigazolvány előnyeit (és persze hátrányait is). Ám ha hanyagságból elveszítjük vagy ellopják, mindent elveszítünk. Ugyanakkor a jövőben szerepelhet rajta az ujjlenyomatunk is. Míg az eredeti törvényváltozat szerint a polgár „tűrni köteles” az ujjnyomvételt, s ennek megtagadása esetén a hatóság „az igazolvány kiadását megtagadja”, az új szövegből ez a passzus már kimarad. Az előterjesztésben jelzik: az állampolgárok „fizikai alapú” megjelölését későbbi időpontban szabályozhatják.
– Nem csoda, ha tétováznak – mondta Krémer Ferenc szociálpszichológus a 168 Órának. – Ugyanaz a dilemmánk, mint a nálunk szabadabb államoké: hol húzódnak az egyén szabadságának határai, miközben védekezni akarunk az egyén szabadságát legalább ennyire korlátozó terror ellen is? Megőrizhetjük-e a szabadságot úgy, hogy közben kockáztatjuk a biztonságot? A szuperkártyák ilyen kérdéseket is felvetnek. A lényeg tehát a kontroll, ami mindig a társadalom demokratikus klímájától függ.