A rendőrség szerint szabályos volt az ötkeres ingatlanmutyi
A Nemzeti Nyomozó Iroda bűncselekmény hiányában lezárta az V. kerületi ingatlanok áron aluli értékesítése miatt tett feljelentések után megkezdett nyomozását. A hatóság igazságügyi ingatlanszakértők bevonásával arra az álláspontra jutott, hogy a vizsgált 11 ingatlan eladása nem okozott vagyoni hátrányt. A bevont szakemberek ugyanis 10 esetben alacsonyabb értéket határoztak meg az ingatlanokra, mint amennyiért azok elkeltek. Így a rendőrség szerint hűtlen kezelés sem történhetett – írja az .
Az V. kerületi, Rogán Antal fideszes képviselő, polgármester, kabinetminiszter és legújabban feltaláló regnálása alatti ingatlaneladások miatt először 2014 decemberében Juhász Péter kerületi együttes képviselő tett feljelentést, aztán őt követte még 11 másik személy, köztük Varjú László DK-s, Szabó Tímea PM-es képviselők, de olyan feljelentőguruk is, mint Tényi István.
Az Együtt politikusának bejelentését először elkaszálta a kerületi rendőrség bűncselekmény hiányában, aztán a fellebbezések és a többi feljelentő kiegészítése után a Fővárosi Törvényszék újra elrendelte azt – írja az
Index.Így vizsgálta meg a Nemzeti Nyomozó Iroda az összes ingatlan eladását, a kedvezmények megállapítását, és azt, hogy érte-e vagyoni kár az V. kerületet, vagyis hogy tényleg áron alul adták-e el az ingatlanokat. Valamint azt, hogy a kerületi politikusok – például Rogán Antal akkori polgármester – visszaéltek-e a hatalmukkal.
Ehhez először az ingatlanok értékeit határozták meg: az igazságügyi szakértők az adásvételitől durván eltérő, azt jelentősen meghaladó árat egyszer sem határoztak meg. Az NNI idézte az Állami Számvevőszék korábbi jelentését, amely nem marasztalta el a kerületet a vizsgált időszakban, pedig az ingatlanvagyonnal való gazdálkodást is ellenőrizték.
Figyelemre méltó az NNI érvelése, hogy miért nem állapítható meg hivatali visszaélés: a nyomozók megnézték a hatályos jogszabályokat és az V. kerületi önkormányzat elidegenítésről szóló rendeleteit, határozatait egészen 1996-tól.
Ezekben szerepel, hogy 2007-től hogyan kerültek be a kedvezmények és a könnyítések az ingatlanvásárláshoz. Valamint azt is figyelembe vették, hogy a kerületi képviselők többsége szavazott például amellett, hogy a bérlők idővel elővételi joghoz jussanak, ha pedig magas bérleti díjat fizetnek, akkor 30 kedvezményt kapjanak a vételárból.
Ennek alapján a hatóság egyik érve úgy fordítható le köznyelvre: bármilyen ingatlant el lehet adni áron alul, ha erre előtte írtak egy jogszabályt.