A politika akarja a 6,6 milliárdot, amelyet az EU magyar közösségfejlesztésre szán, a nem tetsző mentorokat gyorsan ki is rúgták

Korábban megdicsérték őket, aztán 21-et kirúgtak egy átvilágítás után.

2017. július 10., 10:25

Szerző:

Indoklás nélkül kirúgták a „Cselekvő közösségek – aktív közösségi szerepvállalás” országos közösségfejlesztési program 61 mentorának az egyharmadát – írja a 24.hu. A programban az Európai Unió támogatja a civil szféra szerveződéseit, Terület- és Településfejlesztési Operatív Programon (TOP) keresztül 6,6 milliárd forintot szánva  360 település közösségi életének a fejlesztésére. Lehet pályázni valamilyen ötlettel a kultúra, a szabadidő és a közbiztonsági területen is, a 18 megyére kiterjedő irodahálózat mentorainak feladata pedig az, hogy segítsenek a pályázatok elkészítésében és az ötletek megvalósításában is.

Fotó: Bazánt Ivola

Az elbocsátott mentorok egyike a 24.hu-nak elmesélte, eleinte úgy tűnt, minden rendben van, „a helyek nincsenek leosztva”, a 61 mentort decemberben a szakértelem függvényében választották ki. Elvégeztettek velük egy akkreditált bentlakásos kulturális közösségfejlesztő képzést is, az Orbán-kormány civil szféra iránti elkötelezettségében kétkedőket pedig azzal nyugtatták meg, hogy a programban függetlenül dolgozhatnak majd. A tanúsítványt, hogy mentorként vállalhatnak szerepet a programban, április 4-én vették át. A program vezetése akkor még azt hangsúlyozta, hogy egy kiváló csapat állt össze, a munka mindazonáltal 21 mentor számára négy hónap után véget ért, egy átvilágítás nyomán a próbaidő leteltével menesztették őket. A levél, amelyet kaptak, semmiféle indoklást nem tartalmazott.

Az egyik mentor szerint nyilvánvalóan politikai okok húzódnak meg, több jelzést is kaptak, hogy a polgármestereknek és a helyi pártvezetőknek már kiforrott elképzeléseik vannak arról, milyen rendezvényekre költsék az EU pénzét, és utaltak arra  is, hogy nem szeretnék, ha a számításaikat bárki megpróbálná keresztülhúzni a 2018-as országgyűlési választás előtt. „Egy darabig úgy éreztük, hülyének néznek minket, amikor bizonyos helyeken előálltunk az ötleteinkkel, aztán lassan leesett, hogy miért” – mondta erről az egyik menesztett mentor a 24.hu-nak. Azt gyanítják – tette hozzá –, hogy „bizonyos helyeken” későn ébredtek rá a program politikai súlyára, az átvilágítást pedig arra használták, hogy megszabaduljanak a nekik nem tetsző mentoroktól. Ahhoz képest, hogy a felkészülési időszak alatt dicsérettel árasztották el őket, az átvilágításon elég volt az ellenzéki pártkapcsolat, de egy elejtett megjegyzés is, hogy valakit elküldjenek.

A 24.hu a konzorcium vezetőjéhez, Cseri Miklós Skanzen-igazgatóhoz, az Emmi kultúráért felelős helyettes exállamtitkárához fordulr, a kérdéseire pedig azt a választ kapta, hogy „összetett szakmai és személyiségi szempontok” alapján döntöttek a 21 mentor elbocsátásáról, a helyükre pedig már fel is vettek újakat. Ezt cáfolja – jegyzi meg a portál cikke – hogy a konzorcium csütörtökön írta ki a pályázatot a mentori helyek betöltésére.

Tegnap 14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.