A nulláról kell újrakezdeni

Az önkormányzati választás másnapján kérdeztünk nyolc értelmiségit arról: hogyan tovább? Mi várható a baloldalon, mi lesz a jobboldallal? Bár ők különféle szempontok alapján elemzik a magyar belpolitikát, abban egyetértenek: a demokratikus ellenzéki szavazók vasárnapi szavazatukkal vagy elmaradt voksukkal megbüntették a baloldalt, illetve mindenkit, aki nem volt képes a kormánnyal szemben alternatívát mutatni. De elmondják azt is, szerintük hol a kiút az ellenzék mentális csapdájából. Ezúttal Békesi László közgazdászprofesszor véleményét ismertetjük.

2014. október 18., 07:47

A passzivitás jellemezte leginkább az önkormányzati választást. Kiderült: a választásra jogosultak huszonöt százalékának voksa is kétharmad körüli többséget hoz a Fidesz–KDNP-nek. Emellett a választók jelentős része feladta, hogy fellépjen a nyilvánvalóan hosszú távra berendezkedő Orbán-rezsim ellen.

Világosan kiderült az is: nincs ellenzéki alternatíva. A baloldali pártok kimerültek, az Együtt–PM jelentéktelenné apadt, a DK elérte a maximumát, csak az MSZP-vel való konfliktusára koncentrál. Az MSZP pedig épp felszámolja magát. Meg kell nézni, kik ülnek ma a párt vezetőségében. Nincs köztük karizmatikus személyiség. Ráadásul a többséget csak a saját pozíciójának erősítése érdekli. Ez a társaság így képtelen a megújulásra. Évek óta minden ilyen kísérlet után tovább esik a népszerűségük. Pedig hiteles emberekkel lehetne esélyük.

Az ellenzék azokban a körzetekben nyert, ahol a jelölt személye és nem a pártja volt vonzó. Ezért a nulláról kell újrakezdeni az építkezést, új, határozott koncepcióval és a választók számára vonzó, tisztakezű figurákkal. Ha ez nem történik meg, még sok évtizeden át marad a jelenlegi rezsim.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.