A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára szerint az ukránok túltolták a biciklit a hadiállapot bevezetésével
– Mind az orosz, mind az ukrán fél felelős azért, hogy fokozódik a feszültség a két ország között, ám a hadiállapot bevezetésével az ukránok túltolták a biciklit – jelentette ki Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő az M1 aktuális csatorna keddi műsorában.
– A kercsi incidens során az ukrán hajók eltértek a számukra kijelölt hajózási útvonaltól, vagyis az orosz biztonsági erőknek kötelességük volt közbelépni – közölte az egyetemi tanár. – Az incidens tovább élezheti a kelet-ukrajnai konfliktust is – vélekedett.
Azt mondta, az oroszok az információk alapján joggal tartanak attól, hogy szélsőségesek a kercsi híd felrobbantását tervezik. Korábban az ukrán haditengerészet is tartóztatott fel orosz halászhajót – emlékeztetett.
– Összességében semmi nem indokolja a hadiállapot bevezetését, ami az ukrán elnökválasztás közeledtével egy politikai játszma része
– hangoztatta Kis-Benedek József.

Vasárnap a Kercsi-szorosnál egy orosz határőrhajó szándékosan nekiment három, terv szerint haladó ukrán hadihajó egyikének. Az ukrán hadihajók az odesszai kikötőből indultak el és a Kercsi-szoroson át az Azovi-tenger partján fekvő Mariupolba tartottak. Útjukat a nemzetközi normák szerint előre bejelentették. Az incidens után néhány órával az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) határvédelmi egysége tüzet nyitott a Kercsi-szorosból kifelé haladó hajókra, aminek következtében hat ukrán tengerész megsebesült, ketten súlyosan. Mindhárom hajót orosz különleges egységek szállták meg, 23 ukrán tengerészt, illetve tengerésztisztet tartóztattak le.
Ukrajnában hétfőn kihirdették a 30 napos hadiállapotot, Petro Porosenko ukrán elnök aláírta az erről szóló dokumentumot A hadiállapot bevezetését hétfő este a kijevi parlament is megszavazta. November 28-án, szerdán reggel nyolc órakor lép életbe, amely nem az egész országra érvényes, csak az Oroszországgal szomszédos tíz megyében.
Korábban Petro Porosenko egy televíziós beszédében hangsúlyozta, hogy a 30 napos hadiállapot nem jelent hadüzenetet, mindössze Ukrajna védelmi képességének a megerősítése a célja az orosz agresszió nyomán. Oroszország agresszív akcióját az Egyesült Államok is elítélte.