A miniszterelnök feltűnést keltett a „más típusú politikai rendszer” említésével

Orbán Viktornak az előzetes választói regisztrációról szóló bejelentéséről, illetve a demokrácia helyetti „más típusú politikai rendszerről” szóló megjegyzéséről cikkeznek angol és német nyelvű lapok.

2012. július 28., 09:00

A magyar miniszterelnök azt javasolta, hogy változtassák meg, ahogyan a szavazópolgárokat nyilvántartják a választások előtt – írja a Wall Street Journal. Elemzők szerint a lépés azt szolgálja, hogy megnövelje a kormányfő újraválasztási esélyeit 2014-ben. A Fidesz az utóbbi két évben már eddig is alaposan átalakította a választási rendszert, most pedig Orbán felvetette, hogy a jogosultak előre regisztráltassák magukat. A Political Capital úgy látja, hogy ily módon próbálják meg otthon tartani azokat, akik nem tudják eldönteni, kire voksoljanak, márpedig ezek aránya jelenleg meghaladja az 50 %-ot. A kormány eddig sem riadt vissza attól, hogy átalakítsa az országot, még akkor sem, ha intézkedései ellentmondásosnak bizonyultak. Mivel az ország a politikai elitet korruptnak, hozzá nem értőnek és pazarlónak tartja, üdvözölték például a képviselők létszámának csökkentését, és azt is, hogy ezentúl senki nem lehet egyszerre polgármester és képviselő. Az viszont már vitatott, hogy átrajzolták a választási körzetek határait, éspedig egyoldalúan a Fidesz-megbízottak akaratának megfelelően. Felmerült az a vád, hogy a fiatal demokraták ilyen úton-módon próbálnak meg olyan körzeteket kialakítani, amelyekben lehetőleg az őket támogatók legyenek többségben.

Die Presse: Az ellenzék megdöbbent

A demokrácia végére figyelmeztetett a magyar miniszterelnök – írja a Die Presse. A konzervatív bécsi napilap szerint az ellenzék meg van döbbenve a drasztikus kijelentésen és azt hányja a politikus szemére, hogy az a jogállam teljes felszámolásán gondolkodik. A szocialisták sürgetik, hogy Orbán magyarázza meg, mire gondolt más politikai rendszereken.

Der Standard: Feltűnést keltett a magyar kormányfő

A magyar miniszterelnök úgy akarja módosítani a választási törvényt, hogy a szavazáson csak azok vehessenek részt, akik előre listába vetetik magukat – írja a Der Standard. Az osztrák liberális napilap szerint Orbán Viktor azzal is feltűnést keltett, hogy új politikai rendszerről beszélt, amit az ellenzék a demokrácia kiiktatásának szándékaként értelmez. A szocialisták a választási jog korlátozásáról azt mondják, hogy a kormány a demokráciát akarja felszámolni, amennyiben a minimálisra igyekszik csökkenteni a jogosultak számát. Az MSZP széles vitát sürget szakértők és a civil társadalom bevonásával, és azt is szükségesnek tartja, hogy a parlamenti pártok egyeztessenek a kérdésben. A DK szerint Orbán fél a népharagtól, mert tudja, hogy a választást azok döntik el, akik egyik pártnak sem kötelezték el magukat, és azzal is tisztában van, hogy ezek a tömegek már kiábrándultak a jelenlegi kormányból. Ezért próbálja meg őket távol tartani az urnáktól. A másik kijelentésre, ti. hogy a gazdasági túlélés érdekében a demokrácia helyett esetleg új politikai rendszert kell bevezetni, az MSZP-s Molnár Zsolt úgy reagált, hogy Orbán két éve folyamatosan leépíti a demokráciát.

Neue Kronen Zeitung: Orbán legújabb kijelentése minimum megdöbbentő

Botrányt keltett Orbán Viktor legújabb kijelentése, amelyet megfigyelők minimum megdöbbentőnek minősítenek. A miniszterelnök ugyanis közölte, hogy remélhetőleg a gazdasági túlélés érdekében sem kell a demokrácia helyett új politikai rendszert bevezetni – írja a Neue Kronen Zeitung. A legnagyobb példányszámú osztrák napilap szerint a magyar kormányfő egy nappal később nyilvánosságra hozta, hogy kötelezővé akarják tenni a választók regisztrálását. Az ellenzék élesen reagált. A szocialisták félelmüket hangoztatták a demokrácia és a jogállamiság jövőjét illetően. Orbán nem sokkal korábban arról beszélt, hogy Magyarország más utat jár be, mint Európa, és az utóbbi két év megmutatta, hogy ez az út járható és sikeres, ezért nem kívánnak irányt váltani. Pedig a hatalomváltás óta két év telt el és az ország hatalmas államadóssággal, magas munkanélküliséggel, zsugorodó gazdasággal és mélyen megosztott társadalommal küszködik. A nemzetközi bírálatok a nacionalista hangokra figyelmeztetnek.