A miniszter maradni szeretne

Eddig nem foglalt állást a József Attila-szobor áthelyezésének kérdésében, de nem hallottuk véleményét a Dörner-Csurka kinevezésről sem. A 168 Óra nemcsak ezekről, de távozásának híréről is faggatta a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetőjét. Réthelyi Miklós maradni szeretne. KRUG EMÍLIA interjúja.

2011. december 2., 23:13

– Orbán egy kormányzati forrás szerint azért nyúlt bele közvetlenül az Operaházat érintő döntésbe, mert annak közönségében „a politikára is hatást gyakorló, befolyásos rétegek vannak”. Csak ezért lenne fontos a kultúra?

– Ilyen érvelést az Operával kapcsolatban nem hallottam. Az Operára legyen mindenki büszke, nem csak azok, akik szavaznak.

– Netán a Dörner-Csurka páros kinevezésekor volt ez az indok: hála a MIÉP-es exvezér fideszes buzdításáért.

– Főpolgármester úrnak nyilván megvolt az elképzelése, miért döntött így.

– Van védhető indok erre a lépésre?

– Ezt tőle kell megkérdezni.

– Egyetértett a kinevezéssel?

– Nagy vihart kavart és viharokra időnként szükség van. Bár olyanokra biztos nincs, amelyekben az elmúlt ötven-száz év gyenge pontjai térnek vissza, előrelépés nélkül.

– Vagyis ellenzi a döntést.

– A szakmai viták mellett vagyok, ez sajnos már régen meghaladta ezt.

– Nem válaszolt a kérdésre. Megteheti a kultúráért is felelős miniszter, hogy nem foglal állást ebben a kérdésben?

– Főpolgármester úr a feladatának megfelelően döntést hozott. A vita, amit ezzel kiváltott, túllépte a szerencsés mértéket egy kulturális kérdésben.

– A probléma nem a vita, hanem a kinevezés. Miért nem mondja el a véleményét?

– Hasonló esetben én békés megoldásra törekszem.

– Most azt sugallja, hogy a gond a vitával van, holott nem. Inkább azzal: egy Európa szerte antiszemitának tartott író-politikus lett a színház intendánsa.

– Szerencsésebb, ha a vita eredménye egy jó döntés, ahelyett, hogy a döntés utóélete egy határokat nem respektáló vita.

– Egy másik vita, hátha abban állást foglal: József Attila szobor áthelyezése. Aminek kapcsán kultúráért felelős államtitkára, Szőcs Géza is megszólalt. Szerinte a Kossuth tér 1944 előtti arculatának visszaállítása „nem elégséges” érv a szobor elmozdításához. Hozzátette: „Nem is tudom, mit mondanék, ha itt ülne József Attila, és meg kellene magyaráznom, most mi történik a szobrával”. Harcos kiállás.

– Inkább elgondolkodtató álláspont.

– Nem ért egyet?

Réthelyi Miklós válaszát, véleményét a menesztéséről szóló hírekről, valamint a Hoffmann-Pokorni-vitáról a 168 Órában olvashatják.

Pokorni: Hoffman Rózsánál még a Kádár-kor kommunistái is okosabbak (videó)

A kormány új törvényjavaslata szerint hamarosan közvetlenül a mobiltelefonjainkra érkezhetnek riasztások vészhelyzetek esetén. A tervezet célja, hogy a jelenlegi SMS-alapú tájékoztatási rendszert egy fejlettebb, push-üzeneteket alkalmazó rendszer váltsa fel, amely gyorsabb és hatékonyabb kommunikációt tesz lehetővé a lakosság felé.