A megtámadott rendőrök sok esetben maradandó sérüléseket szenvedtek

Előzetes letartóztatásba helyezték az Óbudán egy rendőrt meglövő férfit. A rendőrszakszervezet szigorúbb büntetést kér a rendőrre támadóknak. Közben a meglőtt rendőr előléptetését kezdeményezte a miniszter.

2009. szeptember 28., 18:04

Előzetes letartóztatásba helyezte a Budai Központi Kerületi Bíróság hétfőn azt a férfit, aki péntek éjjel, egy rendőrségi akció során, elfogása közben lőfegyverrel életveszélyesen megsebesített egy civil ruhás nyomozót a fővárosban. A bűncselekmény péntek éjjel, a III. kerületi Remetehegyen történt. A rendőrség egy összehangolt akcióban lakásbetörések ügyében nyomozott, és igazoltatott két gyanús férfit, de egyikük az intézkedés közben elszökött, majd elfogásakor az őt üldöző rendőrre lőtt. Az artériás sérülést szenvedett rendőr még megbilincselte a gyanúsítottat, aki egy órával korábban betört egy családi házba, illetve egy másik betöréses lopást is elismert.

Menekülése közben eldobálta a nála lévő lopott tárgyakat. A 35 éves, 12 éve szolgálatban lévő, nagy gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező, főleg utcán dolgozó rendőr őrnagyot életveszélyes állapotban vitték kórházba, ahol több műtéten esett át.

Hivatalos személy elleni erőszak miatt is


A lövést leadó, korábban hasonló bűncselekmények miatt többször elítélt 48 éves dunaújvárosi férfit, aki nemrég szabadul a börtönből, a Budapesti Nyomozó Ügyészség hivatalos személy elleni erőszak és emberölés kísérlete miatt szombaton őrizetbe vette, míg a BRFK betöréses lopás miatt folytat ellene eljárást.

A Fővárosi Bíróság hétfő délután arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Budai Központi Kerületi Bíróság intézkedő rendőr sérelmére, fegyveresen elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntette és más bűncselekmény miatt a gyanúsítottat 30 napra, október 28-ig, előzetes letartóztatásba helyezte. A közlemény szerint a kényszerintézkedés elrendelése nem jogerős – írta az MTI.

Súlyosabb büntetést!

Az ügy kapcsán megszólalt a Független Rendőr Szakszervezet (FRSZ). A szakszervezet azt követeli, hogy gyorsabban vonják felelősségre és szigorúbban büntessék meg azokat, akik rendőrökre támadnak - közölték az MTI-vel.

Az FRSZ követeli, hogy a jogalkotó vizsgálja felül a hivatalos személy elleni erőszakos bűncselekmények büntetési tételeit, a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási szabályok megfelelő módosításával biztosítsák a tettesek gyorsított, az elkövetéstől számított 90 napon belüli felelősségre vonását. Követelik azt is: szigorítsák a bíróságok büntetés-kiszabási gyakorlatát annak érdekében, hogy a kimért büntetések valóban kellő visszatartó erőt jelentsenek a rendőrök elleni támadásoktól.

Nem egyedi eset

Mint közleményükben írták, az elmúlt időszakban többször felhívták a figyelmet arra, hogy szükséges a rendőrök büntetőjogi védelmére vonatkozó jogszabályok szigorítása. Kezdeményezésüknek szomorú aktualitást ad, hogy múlt pénteken egy menekülő betörő a III. kerületben combon lőtte az őt üldöző rendőrt. A rendőr életveszélyes sérüléseket szenvedett.

A szakszervezet közlése szerint az eset nem egyedi, 2008 januárja óta 14 esetben okoztak az elkövetők súlyos sérüléseket rendőröknek. A megtámadott rendőrök sok esetben maradandó sérüléseket szenvedtek, az Esztergomban meglőtt intézkedő rendőr pedig bele is halt a sérüléseibe.

Az FRSZ emlékeztetett arra: a Legfőbb Ügyészség statisztikája szerint a hivatalos személy elleni erőszakos bűncselekmények száma 2008-ban 11 százalékkal emelkedett, ami illeszkedik az általános tendenciákba, mivel ugyanezen időszakban 22 százalékkal nőtt a személy elleni bűncselekmények száma is.

Mint írták, a III. kerületben megsebesített rendőrt - aki a szakszervezet tagja, és hosszas utókezelésre számíthat - az FRSZ százezer forint gyorssegélyben részesíti. A szakszervezet szerint azonban a problémát nem az utólagos elismeréssel, hanem a megelőzés eszközeivel kell kezelni.

Előléptetik az őrnagyot

Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter kezdeményezte az előléptetését annak a budapesti rendőrnek, akit péntek éjjel lőttek meg egy rendőrségi akció során - közölte az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium az MTI-vel.

A miniszter meglátogatta az Állami Egészségügyi Központban a sérült rendőrt. A civil ruhában szolgálatot teljesítő rendőr azóta több műtéten esett át, az életveszélyen már túl van.