A városligeti tó bővítése komoly veszélyt jelent az állat- és növényvilágra a Ligetvédők szerint
Zimborás Gábor szerint még a rekonstrukció második ütemében is az első hibáit javítgatják.
A Városliget Zrt. tájékoztatása szerint ez év végén átadják a Liget Projekt részeként megvalósuló Magyar Zene Házát, a Dózsa György úton fekvő Néprajzi Múzeum pedig jövő év tavaszára készül majd el. A Ligetvédők tagja, Zimborás Gábor szerint azonban míg előbbi épület időben történő átadására még lehet is reális esély, a Néprajzi Múzeum esetében már más a helyzet. Az építész a 168-nak elmondta, a Liget Projekt épületeinek átadása 1-2 éven belül megtörténhet, azonban azok beüzemeléséhez 2-3 évre, az egész park elkészüléséhez pedig még legalább 4-5 évre is szükség lehet.
Zimborás Gábor szerint nem jutnak érdemi információhoz a Liget Projekt munkálatairól, de jelenleg az látszik, hogy a Néprajzi Múzeum mögött elhelyezkedő Rondó átalakítása zajlik, ahol a korábban egységes zöldfelület helyett kikövezett sétányokat helyeznek el – ezzel is elvéve a helyet a zöldfelületekből. A másik, jelenleg is zajló projekt, a Mimóza-dombnál épülő léghajó felszállóhelyről elmondása szerint viszont semmit nem lehet tudni, ugyanis az építési terület körbe van kerítve. A lapunknak nyilatkozó építész elmondta, az önkormányzati választások idején rohamtempóban zajlottak a munkálatok a Néprajzi Múzeumon, azonban ez napjainkban már nem mondható el. Zimborás erősen kételkedik abban, hogy az ütemterv szerint márciusban átadásra kerülő épület valóban elkészül-e a megjelölt időpontig. Kérdésünkre azt is elmondta, információi szerint a nagyközönség számára nem lesz használható a múzeum zöldtetője, azonban középen egy lépcsősoron keresztül lehet majd feljutni az ívelt épületre.
Azon korábbi hírek is beigazolódni látszanak, hogy a Múzeum épületének jelentős része nem múzeumként funkcionál majd. „A kiállítóterek a térszín alatti részben lesznek, a földszinten egy nagy foodcourt terül majd el, és néhány bolt. A felső részben rendezvénytermek, irodák, vendéglátóipari egységek kapnak majd helyet, ami azt jelenti, a kiállítóterek nagyjából az épület 30 százalékát adják majd ki” – mondta lapunknak Zimborás Gábor. Megjegyezte, a vendéglátóipari egységek "nyomulása" nem csak a Néprajzi Múzeumban figyelhető meg, hanem a Városliget egészében. Ugyan a sportpályák korszerűsítéséről rendkívül pozitívan nyilatkozott az urbanista, elszomorítónak tartja, hogy a park folyamatosan veszít eredeti funkciójából.
„Egy ilyen szűkös parkban – amiből már minden irányból levagdostak, most még a sportpályákat, a játszóteret, a vendéglátóhelyeket is kitágították. Ennek van jó és rossz oldala is, az viszont biztos, hogy parkból egyre kevesebb marad.”
A Ligetvédők tagját megkérdeztük a Városliget és a Hősök tere tervezett autómentesítéséről is. A pontos tervek ismeretének hiányában úgy fogalmazott, nem kizárt, hogy ez az átalakítás jelentős pluszforgalmat terel majd a környező útszakaszokra, és az is kérdéseket vet fel szerinte, hogy mire fogják használni az M3-as bevezetőhöz tartó széles utat. A két parkrész egyesülését rendkívül kívánatos dolognak tartaná Zimborás. A Városliget Zrt. tájékoztatása szerint a Liget Projekt végére a zöldfelület mértéke 60-ról 65 százalékra nőhet majd. Az urbanista erre reagálva fontosnak tartotta kiemelni, hogy ezek virtuális adatok, amibe a városligeti tó bővítését is minden bizonnyal zöldterületként számítják bele. „A tó régi állapotát nem számítják biológiailag aktívnak, az új, nagyobb területet viszont már igen” – mondta, megjegyezve, hogy az átépítés eredménye a park szempontjából nagyon csekély, viszont komoly veszélyt jelenthet a jelenlegi növény és állatállományra.
Jelentős problémának tartja továbbá, hogy a Petőfi Csarnok korábbi területét és a Városligeti Színház tervezett helyét még mindig nem adták vissza a látogatóknak. „A park rekonstrukciós munkáinak második üteme már elindult, de még az első hibáit is javítgatják” – mondta Zimborás, aki szerint a Magyar Zene Háza előtt negyedszer zárták már le az utat közműépítés miatt. „Az egész közműépítésben és magában az építési projektben is ad hoc változtatások vannak. Egyszerűen nincs olyan koordináció, ami biztosítaná a tartható menetrendet” – jegyezte meg. Véleménye szerint már az első ütem is olyan mértékű csúszással került átadásra, hogy még ha az épületek átadása meg is történik 1-2 éven belül, a beüzemelés csak 2-3, a Liget Projekt befejezése pedig legalább 4-5 évig tarthat.
(Kiemelt kép: A Millenniumi emlékmű a Hősök terén és a Városligeti-tó a fölöte átívelő Zielinski-híddal 2020. szeptember 11-én. Fotó: Máthé Zoltán / MTI)