A Kúria jogerősen kimondta, hogy lehet népszavazást tartani a civiltörvényről
A Kúria hitelesítette Kádár Barnabásnak, a Momentum elnökségi tagjának azt a kérését, hogy lehessen népszavazást tartani a civiltörvény visszavonásáról. A kérést idén júliusban a Nemzeti Választási Bizottság visszautasította azzal az indoklással, hogy a kérdés, amelyet Kádár fel akart tenni, nem felelt meg az egyértelműség követelményének. A kérdés így hangzott:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló 2017. évi LXXVI. törvényt?
A Kúria ezzel a döntésével felülírta az NVB döntését, és kimondta, hogy az egyértelműség követelménye teljesül. A végzés jogerős.

A civiltörvény célja – ahogy azt korábban mi is megírtuk – a hivatalos indoklás szerint a pénzmosás és a terrorizmus elleni küzdelem, a valóságban azonban azoknak a civil szervezeteknek a megbélyegzése, amelyeket a kormány nem preferál. Ezért minden olyan szervezet külföldről támogatott szervezetnek minősül, amely évente több mint 7,2 millió forint támogatást kap külföldről.
A hatalmas felhördülést keltő törvény nyomán az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, és a szokásosnál rövidebb, egy hónapos válaszadási időt írt elő Magyarországnak. Az Orbán-kormány tegnap, a határidő lejárta után jelezte, hogy dafkéból csak két hónap után válaszol.