A környezetnek is észre kell vennie, ha valakit bántanak

2018. március 25., 10:12

Szerző: Bíró Veronika

A bántalmazás különböző formáinak hatását mutatja be az Érintettek című kiállítás, ami olyan művészeti alkotásokat vonultat fel, amit korábban bántalmazott emberek, vagy olyan alkotók készítettek, akiket megérint a bántalmazás témaköre.

A projektet azért indították a szervezők – Boros Ilona jogász, Csanaky Szilvia pszichológus, Holbis Emőke designer és Muth Vera pszichológus –, mert hangsúlyozni akarták, hogy senki sem marad érintetlen a témában. Szerették volna felhívni a figyelmet a bántalmazás kiterjedtségére, egyúttal lehetőséget adni a trauma feldolgozására mindenkinek, aki valamilyen formában megtapasztalta, hogy mit jelent a bántalmazás. Akár átélte, akár a környezetében tapasztalta, vagy mert átérzi a téma jelentőségét.

A felhívásra beérkezett rajzok
Fotó: Facebook

Tudták, hogy a #metoo-kampány fontos, mert lehetőséget adott arra, hogy téma legyen a bántalmazás a mindennapi beszédben. Mégsem érezték ezt elegendőnek. Szerették volna az alkotás folyamatával támogatni a gyógyulást, biztonságos légkört, közeget létrehozni, amiben feldolgozhatóak a traumák. Ehhez egyrészt pályaműveket vártak, másrészt közös alkotóműhelyt is szerveztek, ahol az egyéni művek mellett egy nagy közös festményt is készítettek a résztvevők.

Vers az áldozathibáztatásról
Fotó: Bíró Veronika

A kiállítást Gasteiger Nóra művészetterapeuta nyitotta meg. A szakember elmondta, hogy ha verbális, fizikai, szexuális bántalmazás ér – akár gyerekként, akár felnőttként –, az átszínezi a világot, amit látunk. Hangsúlyozta a társadalom, a közvetlen környezet felelősségét is, hogy mindenkinek figyelnie kell az árulkodó jelekre.

– Halljuk meg, lássuk meg, ha valakit bántanak, és ne menjünk el mellette

– mondta a szakember.

A történtek elmesélése, akármilyen formában is történik, a gyógyulást szolgálja, ezért megértést is kért a kiállítás látogatóitól.

A szervezők nagyon örülnek az eredménynek, mert sok pályamű érkezett be, és a megnyitóra is sokan érkeztek. Muth Vera és Csanaky Szilvia elmondták, szempont volt, hogy ne legyen szűrés a műveknél, ezért mindent kiállítottak, amit kaptak. Főként rajzok és írások érkeztek, körülbelül 20–25 szépirodalmi és képzőművészeti mű gyűlt össze. A nagy érdeklődés miatt két alkotóműhelyt szerveztek végül.

Kifejezetten bátorító, pozitív visszajelzéseket kaptak a projekthez, elmaradt az a negatív hullám, ami a #metoo híreknél volt tapasztalható. Egyetlen negatív reakciót kaptak, egy kommentelő azt kérdezte, hogy még hány bőrt akarnak lehúzni a témáról. Pedig felkészültek rá, de végül a tömeges támadás elmaradt.

Nagyon kevés művészetterápiás lehetősége van a bántalmazottaknak, ami az Eszter Alapítvány megszűnésével tovább szűkült. A szervezők egyelőre nem dolgozták ki a folytatás kereteit. Úgy gondolják, hogy ha a kiállítás véget is ér, van igény az alkotásra, a feldolgozásra, ezért látnak lehetőséget a folytatásra.

Az Érintettek kiállítás vasárnap estig látható 3–7 óra között az Eleven Blokkban (1111 Budapest, Kende u. 1.). Az alkotásokat fel fogják tölteni a projekt Facebook-oldalára is.