A kormánypárti közöny halálra ítélte a vesebeteg Saroltát
A kormánypártok cserbenhagyták, pedig egyetlen szót kellett volna a törvényen módosítani, hogy megmentsék egy vesebeteg lány életét. Ezt állítja a 21 éves korában, december közepén meghalt lány családja. A ceglédi fiatalasszony férje azt mondta: beperlik a magyar államot.
A fiatal nőnek veseátültetésre lett volna szüksége, de ritka vércsoportja miatt nem találtak neki donort. Férje vállalta volna, hogy odaadja egyik veséét, csakhogy közben börtönbe került. És a magyar törvények szerint ilyen esetben kizárólag egyenesági rokonaiknak ajánlhatják fel szerveiket a rabok. Márpedig a házastárs nem számít annak.
A 21 éves Sarolta tavaly december 12-én halt meg. Édesanyja – lánya kérésének megfelelően – hazavitte a hamvait. Az édesanya azt mondta az RTL Klub Híradójának: lánya életét megmenthették volna a parlamenti képviselők.
„Amikor a kislányom műthető állapotban volt, csak egy törvénymódosítás kellett volna, hogy az elítélt adhassa a veséjét a feleségének" – mondja az édesanya.
A törvény szerint ugyanis a börtönben ülők kizárólag egyenesági rokonaiknak ajánlhatják fel szerveiket. Márpedig a feleség nem számít annak.
Saroltánál 4 és fél évesen autoimmun betegséget állapítottak meg. Tíz évvel később a veséi felmondták a szolgálatot, és sokáig nem találtak donort, mert se édesanyjának, se édesapjának nem örökölte a vércsoportját. Sarolta végül megismerkedett Péterrel, aki tökéletes donor lehetett volna. Minden vizsgálatot elvégeztek, az engedélyek is megvoltak, a műtétet 2010 április 13-ra írták ki. A férfit azonban pár nappal korábban emberölés gyanújával letartóztatták, és a bíróság el is ítélte. Azóta a váci fegyházban tölti büntetését.
Sarolta szülei azonnal segítséget kértek. Édesanyja szerint az országos rendőr főkapitány tett ígéretet neki: minden segítséget megad, hogy a férfit odaadhassa a veséjét saját feleségének.
Azonban évekig semmi sem történt. A lány pedig egyre rosszabbul lett. Decemberben Sarolta szervezete összeomlott. A börtönben ülő férj csak telefonon búcsúzhatott el tőle. Utolsó beszélgetésük akkor zajlott, amikor Sarolta már haldoklott.
Amikor a férjet letartóztatták, Cegléd akkori polgármestere, Földi László azt ígérte: minden lehetséges módon segít a családnak. Földi ma már a térség kereszténydemokrata országgyűlési képviselője. Az RTL Klub híradója hiába kereste, nem nyilatkozott arról, hol, mit tudott tenni Sarolta életének megmentéséért. Mindössze egy közleményt küldött a tévécsatornának, melyben azt írja: „Nagyon sajnálom Jávor Saroltát, és osztozom a család fájdalmában.. Nagyon sajnálom, hogy a vonatkozó jogszabályok nem engedték a börtönbüntetését töltő donornak a szervadományozást.”
Az MSZP-s Lendvai Ildikó szerint a KDNP-s képviselő viselkedése felháborító. „Ha olyan 'rugalmas' a mi híres törvényhozásunk, hogy két nap alatt végig lehet verni személyi érdekeket szolgáló törtvényeket a parlamenten, akkor talán lehet rugalmas olyanokért is, akiknek a névjegykártyáján nincs más titulus, csak az hogy egy ember, egy állampolgár. ”
A család most közölte: a történtek miatt beperlik a magyar államot.