A kormány közel 650 milliárd forintot költött a déli határ védelmére
Magyarország 2015 óta közel 650 milliárd forintot költött a déli határ védelmére, ennek két százalékát biztosította eddig az EU.
Rétvári Bence az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottsága előtt részletezte, hogy a kormány 650 milliárd forintból építette meg a kerítést, gondoskodtak a szükséges technikai berendezésekről és az üzemeltetésről. Az összeg nagy részét Magyarország „meghitelezte” az EU-nak.
Az államtitkár beszámolt arról is, hogy 894 határvadásznak jelentkezővel kötöttek szerződést, és 636-an már sikeres vizsgát is tettek. Hozzátette: továbbra is hetente százas nagyságendben kezdik el a képzést az új szerződésesek, és várhatóan télre eléri a határvadász ezred létszáma az ezret.
Elmondta, az illegális bevándorlók menekülés helyett sokszor inkább fizikai konfliktusba bocsátkoznak a határt védőkkel, és súlyos fizikai atrocitásokra is sor kerül a határnál. Közölte azt is, zajlik a határkerítés megerősítése, a hódunai szakaszon pedig új kerítés épül.
Harangozó Tamás (MSZP) kevesellte a határvadászok egyhetes lőkiképzését és azt jósolta, hogy a munkakörülmények változása miatt várhatóan sokan fognak leszerelni. Novák Előd (Mi Hazánk) szerint elfogadhatatlan a kormány terve, hogy a 4-12 órás szolgálatteljesítési időt 12-16 órára bővítsék, és jelezte, információi szerint elkezdődött a határvadászok leszerelése az alacsony fizetésük miatt.
Lukács László György (Jobbik) arra volt kíváncsi, miért zártak be több, a déli határhoz közeli rendőrőrsöt és hogyan oldják meg ezeknek a településeknek a biztonságát. Úgy vélte, az elfogott embercsempészek számának emelkedése azt jelzi, a jelenlegi büntetési gyakorlatnak nincs kellő elrettentő ereje. Rétvári Bence szerint a rendőrőrsök átszervezése kismértékű és nem érinti a szolgálatellátást. Az embercsempészekkel szembeni fellépésre azt válaszolta, a kormány nyitott minden életszerű javaslatra, hogy elriasszák őket Magyarországtól.
(Kiemelt kép: Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Kopcsik Károly, a Szegedi Fegyház és Börtön parancsnoka, Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő és Polyák Zsolt, Csongrád-Csanád megye rendőrfőkapitánya (b-j) a magyar-szerb határon, Röszke közelében 2022. október 28-án. Fotó: MTI/Rosta Tibor)