„A kormány folyamatosan hazudik”
Úgy kozmetikázza az Orbán-kormány a munkanélküliségi adatokat, hogy a magyar adatokba a külföldön dolgozó fiatalokat és a büdzsének csak költséget jelentő közmunkásokat is beleszámolja – közölte az MSZP. Tény: a tartósan munka nélkül lévők száma nő, egyre reménytelenebb helyzetbe kerülnek a leszakadók és a fiatalok.
„A kormány folyamatosan hazudik a munkanélküliségi adatokról. A KSH számaiból ugyanis világosan látszik, hogy Orbánék a közmunkával és a fiatalok kivándorlásával manipulálnak. Különösen felháborító, hogy éppen a fiatalok (15-24 éves korosztály) munkanélküliségi rátáját próbálta az Orbán-rezsim elhallgatni, kozmetikázni. Elrejtik az általuk teremtett szörnyű valóságot, azt, hogy Magyarországon a fiatalok csaknem 30 százaléka munkanélküli” – írják közleményükben.
Az MSZP szerint a kormány „pofátlan” módon beleveszi a magyar adatokba a külföldön dolgozó fiatalokat is, ezzel akarja igazolni, milyen élhető országot teremtett. „De már nem vernek át senkit. Megdöbbentő, hogy a hatalom birtokosai nem megoldásokat keresnek a fiatalok ijesztő mértékű elvándorlására, hanem elrejtik az általuk teremtett szörnyű valóságot azt, hogy Magyarországon a fiatalok csaknem 30 százaléka munkanélküli” – állapítják meg.
„Minden magyar családnak van olyan rokona, barátja vagy ismerőse, aki az orbáni megszorító politika miatt kénytelen külföldön keresni a boldogulást. Bármit is hazudjanak nekünk a statisztikákban, ezzel nap mint nap szembesülünk. Az Orbán-rezsim társadalmat romboló politikájának el kell tűnnie, helye a történelem szemétdombján lesz. Az MSZP összefogásban a demokratikus erőkkel eltakarítja ezt az álságos, múltba révedő, megnyomorító rendszert” – zárul a közlemény.
A számok mögött
Mint arról
elemzésünkbenbeszámoltunk, az Orbán-kormány nagy előszeretettel hivatkozik a foglalkoztatási adatokra a gazdaság dübörgésének bizonyítékaként. A legutóbbi, május-júliusi adatok alapján sokéves csúcsról beszélnek, a négymillióhoz közeli szám első ránézésre valóban szép. A gond vele az, hogy mögötte nem a gazdaság javuló teljesítménye, hanem kétharmad részben a mesterségesen felfuttatott és a büdzsének csak költséget jelentő közmunka, egyharmad részben pedig a felmérés módszertana áll, ami miatt a külföldön dolgozók is bekerülhetnek a statisztikába. Ezek nélkül még a KSH adatai szerint is mind az öt főnél nagyobb, mind pedig annál kisebb cégeknél alkalmazottak száma csökkent, akárcsak az egyéni vállalkozóké, azaz mindazoké, akik a közterheikkel növelik a költségvetés bevételeit.Van két tényező, ami tovább növeli az aggodalmakat, és jól mutatja a valós trendeket. A tartósan, azaz egy éven túl munka nélkül lévők száma és aránya egyaránt nő, akárcsak a 25 éven aluli álláskeresőké. Egyre reménytelenebb helyzetbe kerülnek tehát a leszakadók és a fiatalok, aligha csodálkozhatunk, hogy az utóbbiak már tömegesen hagyják el az országot a „hanyatló Nyugaton” megélhetést remélve. Rajtuk nem segít sem a statisztikák szépítgetése és a kormányzati bűvészkedés a számokkal, sem a szebb jövőről szóló propaganda: bár ők – az idősebb nemzedékkel szemben – nem élték még át, hová vezetnek ezek a módszerek, de azt már a saját bőrükön tapasztalják, milyenek az itteni kilátásaik. Döntenek: a lábukkal szavaznak.