A „kihalás” fenyegeti a házi gyermekorvosi szakmát

Ahol megszűnik egy praxis, ott nagy valószínűséggel már nem nyílik helyette új, a gyerekek a vegyes praxisba kerülnek át. Ilyen tendenciák mellett tíz éven belül az ország nagy részében megszűnhet a gyermekgyógyászati alapellátás.

2016. november 28., 10:51

gyermekorvosPóta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: 2016-ban a házi gyermekorvosok átlagéletkora 59 év volt. A praktizálók 46 százaléka hatvan év feletti, 140 házi gyermekorvos elmúlt hetvenéves, kilencen pedig már nyolcvanévesnél is idősebbek. Az utánpótlás nem megfelelő, így néhány éven belül több száz praxis szűnhet meg.

A szakember szerint nehézséget jelent, hogy azon körzetekből, amelyek gyermekorvos nélkül maradtak, a szülők vagy távolabbi településre kénytelenek átjelentkezni, vagy vegyes körzetbe mennek. Ezzel az a baj, hogy a leginkább felnőtteket ellátó orvosoknak nem mindig van meg a kompetenciájuk, hogy akár egy csecsemőt is ellássanak, hiszen képzésüknek ez korábban nem feltétlenül volt része.

A gyermekorvosok öt évig csak gyermekgyógyászatot tanulnak, míg a felnőtt háziorvosok esetében ez nagy valószínűséggel nem igaz. Ők ugyanis négy hónapos gyermekorvosi képzést kapnak, ebből két hónap az elmélet, és hat hét a praxisban eltöltött idő. Ez nem elég ahhoz, hogy valaki képzett gyermek háziorvossá váljon.

Az elmúlt hét-nyolc évben legalább 100 gyermek házikorvosi praxis szűnt meg. 2012-ben még 1527 körzetben volt orvos, idén ez a szám már csak 1498 volt. A fővárosban sokkal kedvezőbb a szülők helyzete, vidéken azonban sokkal nehezebb orvost találni, és a praxisokat eladni is csak nagyon alacsony áron lehet, ha egyáltalán megveszi valaki.

A gyermek háziorvosi praxis nem csak az alacsony jövedelem miatt nem elég vonzó pálya a fiataloknak, hanem A pénznél is lényegesebb, hogy az idő és az energia nagy része nem orvosi munkával telik, hanem adminisztrációval, ez pedig sokaknak elveszi a kedvét.

 

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.