A kerítés eddig nem befolyásolta érdemben a népvándorlást

Magyarország kerítéssel válaszol a menekülthullámra, csak még nem látni, alkalmas-e a lépés arra, hogy érdemi hatást fejtsen ki. Másutt az ilyen határzárakkal nem tudták megállítani a bevándorlást, és a magyar szerkezet sem különösebben riasztó – írja a Christian Science Monitor

2015. augusztus 8., 08:26

A cikk szerint a kerítés, még ha csökkenti is az illegális határátlépők számát, nem fogja feltartóztatni az Európába tartó tömegeket: a migránsok és csempészek egyszerűen más útvonalat találnak majd, ahogy azt másutt is tették.

A riport megszólaltat egy fiatal afgánt, aki Bulgáriában már átjutott a hasonló kerítésen – csak a nadrágja szakadt el. Azt mondja, a magyar műszaki akadály sem tarthatja vissza őket, a pengés drótra legfeljebb egy takarót dobnak majd. Ami idáig elkészült a kerítésből a két leglátogatottabb átkelési pont között, nos, az nem befolyásolta érdemben az északra tartó népvándorlást. Orbán Viktor egyértelművé tette, hogy a migránsokat nem látják szívesen Magyarországon és a terrorizmussal kapcsolta össze őket. Egyben azt mondta, hogy fenyegetést jelentenek Európa számára.

Bulgáriában és Görögországban is van hasonló kerítés, mindkettő felállítása után visszaesett a migránsok száma, ám a Frontex szóvivője szerint ebben más okok is közrejátszottak: így az, hogy több határőrt vezényeltek a térségbe, illetve hogy a túloldalon Törökország is megerősítette az ellenőrzést. Továbbá hogy a bolgárok és görögök újabb intézményeket alakítottak ki az érkezők őrizetbevételére és meghosszabbították a fogvatartás idejét. Mindkét országot bírálatok érték, amiért jogellenesen toloncol ki menedékkérőket.

A szóvivő úgy magyarázza, hogy a bevándorlás elleni intézkedések olyanok, mint amikor benyomnak egy luftballont: a nyomás másutt erősödik fel, azaz csakis az átfogóbb megközelítés segíthet, a határellenőrzés fokozása nem általános orvosság. Vagyis meg kell szilárdítani az állapotokat azokban az államokban, ahonnan elindulnak a migránsok. A tranzitországokban közösen kell szétrobbantani a csempészhálózatokat és jogi lehetőségeket kell teremteni, hogy a menekültek kockázatos utazás nélkül bejuthassanak az EU-ba.

Egy iraki földrajztanár, aki feleségével és három kisgyerekével van úton, azt mondja, Magyarország és Bulgária is közreműködött Irak szétverésében. Ők okozták az irakiak baját és most távol akarják tartani a bevándorlókat. Kiveszett belőlük az emberség. Számukra az érkezők nem különbek az állatoknál.

(

Christian Science Monitor)