A home office betiltása a MÁV-nál nincs rendben jogilag

A home office betiltása Lázár János ötlete volt.

2024. július 26., 09:51

Szerző:

A home office betiltásának indoklása a Vasutasok Szakszervezete szerint nem felel meg a munka törvénykönyve előírásainak. Különösen, hogy az indoklás szerint a MÁV a nyolc év alatti gyereket nevelő munkavállalóinak is megtiltja a távmunkát. Az érdekvédelmi szervezet a héten több ponton kérte az Építési és Közlekedési Minisztériumot (ÉKM), hogy fontolják meg a távmunkatiltás fellazítását – írja a Telex.

A MÁV-nál június végén derült ki, hogy júliustól betiltja a minisztérium a home officet. Lázár János minisztériuma azt reméli a lépéstől, hogy jobb lesz az elvégzett munka minősége, a szakszervezet szerint azonban „az elrendelt intézkedések – azok váratlan volta miatt – nehéz, számos esetben lehetetlen élethelyzetbe sodornak munkavállalókat”, ráadásul nem is fér el mindenki a csoportnak kirendelt átmeneti irodaházban (a régi, újbudai Mol-székházban).

 A home office sok embert érint

Egy MÁV-alkalmazott a Telexnek azt mondta, különösen sokan borultak ki a rendelkezés miatt a nyolc éven aluli gyereket nevelő MÁV-alkalmazottak közül. Sőt,

többen úgy értelmezik, jogszabályellenes az ő esetükben az, ahogyan a távmunka-kérelmüket visszadobják.

Nehéz helyzetbe is kerülhetnek az érintett dolgozók

A levelet író MÁV-dolgozó arról panaszkodott, „több kisgyerekes munkavállaló igen nehéz helyzetbe került, mert sokan a home office biztosnak vélt tudatában nem kértek bölcsődei vagy óvodai ügyeletet a nyárra, de így most nem tudják megoldani a gyerekfelügyeletet. Ismét egy családbarát húzása volt a regnáló kormánynak” – kommentálta az intézkedést.

A lap megkérdezte a Vasutasok Szakszervezete jogi osztályát, mi a helyzet szerintük, válaszként Horváth Csaba szervezetpolitikai alelnök azt írta a Telexnek: a 2023. január 1-jétől hatályos Mt.-módosítás szerint a munkavállaló gyermeke nyolcéves koráig – a munkaviszony első hat hónapját kivéve – kérheti például a távmunkában foglalkoztatást is.

Mint írta, ha a dolgozó ezt kéri, akkor a munkáltatónak 15 napon belül írásban kell nyilatkoznia a kérelem elbírálásáról, és ha elutasítja, akkor szigorú követelményeknek kell megfelelnie. A Munka törvénykönyve rendkívül szigorú feltételt szab meg, az indokolásnak meg kell felelni a valósság, világosság és okszerűség követelményének.

Amennyiben ezen három feltétel közül valamelyik nem áll meg, azaz az indokolás nem lesz világos, az indok nem lesz valós vagy okszerű, azaz jogellenesen utasítja el a munkáltató a munkavállaló kérelmét, úgy az illetékes bíróság az Mt. 61. § (6) bekezdés alapján a munkáltató hozzájáruló nyilatkozatát pótolja”

– írta Horváth Csaba, aki szerint az eddig beérkezett dokumentumok alapján „a MÁV-Volán-csoportba tartozó gazdasági társaságok megközelítőleg egységes indokolással utasítják el sorba a munkavállalók ezirányú kérelmeit. Álláspontunk szerint megkérdőjelezhető az indokolás valóssága, világossága és az okszerűsége is.”

A MÁV egyébként egységesen arra hivatkozik, hogy

  • az ÉKM egységesen megtiltotta a home office-t;
  • a benti munkavégzés növeli a hatékonyságot;
  • a papíralapú dokumentálási elvárások megvalósítása sokszor lassú; és
  • a nyolc év alatti gyermek felügyelete fokozott odafigyelést igényel, amely megosztja a munkavállaló figyelmét a munkavégzés és a gyermek felügyelete között.

A szakszervezet szerint nem állnak meg ezek az érvek

A szakszervezet szerint az irodai jelenléttel kapcsolatos hatékonyság, valamint hibalehetőségek esetszámára nem készült tanulmány, felmérés, amely megalapozná a jobb minőségű munkával kapcsolatos várakozást a home office betiltása esetén. Azt is közölték, hogy a csoportnál foglalkoztatott IT-szakembereket ugyanúgy sújtja az új szabály, pedig ők végképp nem végeznek papír alapon munkát, és az ágazatban alig van már olyan pozíció, ami nem végezhető legalább részben távmunkában.

A VSZ szerint nyilvánvalóan ellentmond a jogalkotó szándékának az, hogy a gyerek mellett nem tudnak a dolgozók megfelelően figyelni a munkára. Ez ugyanis csak 2023. január 1-jétől került bele az Mt.-be ez a lehetőség, „vélhetően támogatva ezen rendelkezéssel is a kormány családbarát politikáját, az EU-irányelveknek való megfelelést”.

Július elején írtunk arról, hogy hatalmas felháborodást váltott ki a munkavállalók körében Lázár János építési és közlekedési miniszter bejelentése, miszerint július 1-től a MÁV megszünteti a home office .

(Fotó: Pixabay)

Milyen titkok és tragédiák szőtték át a Malév történelmét? Van-e köze a fapados repülőjáratok elterjedésének a magyar nemzeti légitársaság 2011-es csődjéhez? Lelőtték-e a rejtélyes bejrúti járatot 1975-ben? Odze Györgyöt kérdeztük.