A gettó felszabadítására emlékeztek Budapesten

A pesti gettó felszabadításának 71. évfordulója alkalmából január 17-én, vasárnap tartott megemlékezést a Dohány utca 32. szám alatt álló Budapesti Gettó Emlékfalnál az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH). Az eseményen beszédet mondott Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija, valamint Arányi György, aki személyesen élte át a holokauszt borzalmait. A beszédek mellett a résztvevők néhány perces filmrészletet tekinthettek meg Arányi György zsidó hagyományokhoz való visszatéréséről, majd meggyújtották az emlékezés mécseseit.

2016. január 18., 16:42

A budapesti „nagy” gettó határait, a Dohány utca, Nagyatádi Szabó (ma Kertész) utca, Király utca, Csányi utca, Rumbach Sebestyén utca, Madách Imre út, Madách Imre tér és Károly körút által határolt területet 1944. december 10-én zárták le. Az itt lévő 4513 lakásban mintegy 75 ezer budapesti zsidót zsúfoltak össze, ide telepítették a város más részein lakókat is, míg a keresztényeket kiköltöztették a „zsidókérdés gyökeres megoldása érdekében”. Az ostromot és a nyilasok rémuralmát 70 ezer ember élte túl a nagy gettóban.

A pesti gettó felszabadítására emlékező eseményen Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija a 71 évvel ezelőtti megváltás ma is érvényes, cselekvésre ösztönző üzenetét hansúlyozta. Ennek kapcsán beszédében kiemelte: „A gettó nem csak fizikai értelemben zárta körbe az emberi méltóságuktól teljesen megfosztott embereket, hanem szellemi értelemben is. Ezért,
bár gettó ma már fizikai értelemben nem létezik, oda kell figyelnünk arra, hogy ki tudjunk lépni korlátaink közül, ne zárjuk magunkat saját spirituális gettónkba, ne húzzunk falakat magunk köré, hanem maradjunk nyitottak a világra és merjük bátran megélni az identitásunkat.”

Arányi György saját, fájdalmas élményeinek felelevenítése során arra emlékeztetett, hogy sosem szabad feladni, mert mindig van remény. Felidézte, hogy 1944 végén, a legnagyobb nehézségek közepette a sorstársaival együtt énekelt el egy dalt, amit soha nem fog elfelejteni: „Minden elmúlik egyszer, minden végéhez ér és minden december új májust ígér.”

A róla készült film néhány perces részletének levetítése és a beszédek elhangzása után a megemlékezés díszvendégei, őexc. Ilan Mor Izrael budapesti nagykövete, valamint Vattamány Zsolt, Erzsébetváros polgármestere és a helyszínen megjelentek mécsest gyújtottak, ezzel emlékezve a budapesti gettóban életüket vesztett zsidó embertársainkra.