A Fidesz sok kínos adatot tud eltitkolni az új fejlesztéssel
Az Infotörvény szempontjából még aggályos az éppen bevezetés alatt álló önkormányzati ASP informatikai rendszer, amely ugyan minőségi fejlődést jelent az eddigi állapotokhoz képest, a nyilvánosság számára azonban egyelőre nem biztosított az adatokhoz való hozzáférés – jelezte a K-Monitor. A rendszert a kormány szándékai szerint 2018-ig mindenhol bevezetik, így a választások idején a kormány lehet az egyetlen, aki könnyen átlátható, valós adatokkal rendelkezik az önkormányzati gazdálkodás minden vetületét illetően.
A közpénzek átlátható felhasználásáért és a korrupció visszaszorításáért dolgozó
civilszervezet szerint„az ASP tervezésekor nem vették figyelembe azokat a kötelezettségeket, melyeket az Infotörvény előír az adatok nyilvánosságáról. Így az önkormányzatok csak a kormánynak jelentenek majd automatikusan, az állampolgárok továbbra is kézzel feltöltögetett tájékoztatókra alapozva ellenőrizhetik majd helyi döntéshozóikat.”A rendszert a kormány szándékai szerint 2018-ig mindenhol bevezetik, így a választások idején a kormány lehet az egyetlen, aki könnyen átlátható, valós adatokkal rendelkezik az önkormányzati gazdálkodás minden vetületét illetően.
Az ASP (Application Service Provider – alkalmazásszolgáltató) az Infoter.eu
cikke szerintrészben informatikai, más megközelítésben szolgáltatási modell, „amelynek lényege, hogy a felhasználók az interneten keresztül érik el a távoli szervertermekben futó alkalmazásokat”.Ennek kézenfekvő előnyei vannak: a felhasználók (az állampolgárok, illetve az önkormányzati ügyintézők) egységes szolgáltatásként tudják igénybe venni a szoftvereket, amelyek helyi karbantartást nem igényelnek, így lokális költségek, havidíjak alig jelentkeznek. (Eddig ezeket jellemzően a piacról vásárolták az önkormányzatok.)
Az ASP-központ jelentős előrelépést hoz a jogszabálykövetés, a továbbfejlesztés átfutási idejének és költségeinek csökkentésében, lényegesen magasabb informatikai biztonsági követelmények megvalósításában, valamint átlátható, gyors, elemezhető adatszolgáltatás biztosításában – írja az Infoter.eu.
Az ASP alapinfrastruktúráját a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zártkörűen Működő Részvénytársaság (NISZ Zrt.) üzemelteti. Az ASP szakrendszerei a következők:
- iratkezelő rendszer,
- önkormányzati települési, illetve elektronikus ügyintézési portál rendszer,
- gazdálkodási rendszer,
- ingatlanvagyon-kataszter rendszer,
- önkormányzati adórendszer,
- ipar- és kereskedelmi rendszer.
A szakrendszerek közül az első kettőt a NISZ Zrt., a többit az Államkincstár üzemelteti.
Már a felsorolásból is látszik, hogy micsoda minőségi ugrást jelentene a magyar közigazgatás számára, ha sikerülne egységesíteni ezeket a rendszereket. A kormányzat annak idején a korrupció elleni küzdelemmel reklámozta a központosított rendszereket. Az elmélet szerint egy, az ASP rendszerén belül lebonyolított közbeszerzés esetében ugyanis megszűnik a személyes kapcsolat a beszerzés lebonyolítója és ellenjegyzője között, a végrehajtás és a döntéshozás teljesen elválik egymástól.
A rendszer ellenzői az önkormányzati autonómia csorbítása mellett az önkormányzati ügyintézők tömeges elbocsátásának lehetőségét említik. Nyilvánvaló, hogy a rendszer jelentős humán kapacitást tesz feleslegessé, ha beváltja a hozzá fűzött reményeket.
A Pest megyei tesztüzem már lezajlott, a kormány legfrissebb tervezete szerint 2017. január elsejéig egy hullámban csatlakoznának a szerényebb informatikai és humánerőforrással rendelkező önkormányzatok, 2017. október elsejéig pedig valamennyi önkormányzat csatlakozna az ASP adózási szakrendszeréhez. 2018. január elsejéig lényegében mindenhol bevezetnék az egész rendszert.
A K-Monitor szerint lehet, hogy segítik a háttérfolyamatokat az új alkalmazások, de mindez nem ér össze azokkal a kívánalmakkal, amelyeket az Infotörvény az önkormányzatok számára a proaktív adatszolgáltatással kapcsolatban megszab. Szerintük a jó megoldás az volna, ha a gazdálkodási rendszerben és a szakrendszerekben kezelt adatok egy része automatikusan kerülne ki az önkormányzatok honlapjára, vagy legalább egy gombnyomással generálható volna a törvény szerinti beszámoló, így segítve az állampolgárokat a közérdekű adatokhoz való hozzáférésben.