A Fidesz 39 milliót követel a szocialistáktól
A Fidesz szerint ha Simon Gábor, a szocialista párt volt elnökhelyettese nem fizeti vissza az összeférhetetlensége idején felvett 39 millió forintos parlamenti jövedelmét, akkor ezt az MSZP-nek kell megtennie helyette.
Gulyás Gergely, a kormánypárt országgyűlési képviselője pénteki budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy Simon Gábor az elmúlt években egyik vagyonnyilatkozatában sem tüntette fel a titkos bécsi számlán 2008 óta tartott több mint 240 millió forintos vagyont.
Ha emiatt az Országgyűlés megállapította volna az összeférhetetlenségét, vissza kellett volna fizetnie az ez idő alatt felvett parlamenti jövedelmét, 39 millió forintot – magyarázta a Fidesz képviselője, aki szerint Simon Gábor éppen azért mondott le február 13-án (még mielőtt kimondták volna az összeférhetetlenséget) a mandátumáról, hogy ezt ne kelljen megtennie.
A Fidesz most arra szólítja fel Simon Gábort és az MSZP-t, hogy előzzék meg a pénz visszakövetelésének sokéves procedúráját, és fizessék vissza a csaknem 40 milliós jövedelmet. Ha ezt Simon nem teszi meg, az MSZP-nek kell megtennie helyette, mert a pártnak is van felelőssége az ügyben, a 39 millió forintért politikai értelemben neki is helyt kell állnia – közölte Gulyás Gergely.
Emlékeztetett, hogy a mentelmi bizottság egyébként keresi a fizetés visszakövetelésének jogi lehetőségét, és már megérkezett a testülethez az erről szóló pécsi egyetemi szakvélemény, amely a bizottság jelentésének elkészültekor – amelynek határideje március 31. – lesz nyilvános. Hozzátette, személyes véleménye az, hogy Simon Gábor a lemondással nem mentesülhet a visszafizetési kötelezettség alól.
A Fidesz politikusát arról is kérdezték, hogy az Együtt-PM az Országgyűlés több bizottságának soron kívüli összehívását kezdeményezi arra hivatkozva, hogy a Simon-üggyel összefüggésbe hozott vállalkozó, Welsz Tamás váratlan halála „egy gyanús ügy újabb, gyanús fejleménye”. A kormánypárti képviselő erre azt mondta, egyelőre nem tud olyan információról, amely indokolttá tenné az Együtt-PM által kért egyik testület, a nemzetbiztonsági bizottság összehívását.
Az Együtt-PM a nemzetbiztonsági és rendészeti bizottságok összehívását kezdeményezi
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági és rendészeti bizottságainak soron kívüli összehívását kezdeményezi az Együtt-PM a Simon-ügyben, mert, mint írták, Welsz Tamás váratlan halála „egy gyanús ügy újabb, gyanús fejleménye”.
Gulyás József, az Együtt-PM szakpolitikusa pénteken közleményben tudatta ezt az MTI-vel.
Szerinte a szolgálatok főigazgatóinak a bizottságokban kell tájékoztatást adniuk többek közt arról, hogy az üggyel összefüggésbe hozott vállalkozó, aki csütörtökön „tisztázatlan körülmények között” elhunyt, korábban együttműködött-e a szolgálatokkal, vagy állt-e az ellenőrzésük alatt, illetve szerepelt-e a nyilvántartásukban.
„A rendőrségtől választ várunk arra: az Interpol-körözés ellenére miért engedték ki tavaly Welsz Tamást az őrizetből, milyen alapossággal vizsgálták a nemzetközi nyomozóhatóság megkeresésével összefüggő ügyeket Magyarországon? Az ügyészség pedig adjon tájékoztatást arról, hogy kötöttek-e vele vádalkut a Simon-üggyel vagy más büntetőügyekkel összefüggésben” – sorolta kérdéseit a politikus.
Az Együtt-PM ugyancsak a rendőrségtől vár tájékoztatást arról, hogy Welsz Tamás meg volt-e bilincselve a rendőrautóban, történt-e vele szemben bármilyen, kényszerrel járó rendőri intézkedés a bilincselésen kívül, mennyire volt körültekintően előkészített a gyanúsított szállítása.
A Hír TV csütörtökön számolt be a Simon-üggyel összefüggésbe hozott Welsz Tamás haláláról. Honlapjukon azt írták, a vállalkozót ki akarta hallgatni a Központi Nyomozó Főügyészség; egy rendőrautó ment érte a Logodi utcai irodájához, ahonnan bilincsben szállították el, menet közben azonban rosszul lett. Az MTI úgy értesült, hogy a férfit a budai mentőállomásra vitték be, de az orvosok nem tudták megmenteni az életét.
Sajtóhírek szerint egy házkutatás során Welsz Tamás lakásából került elő az MSZP volt elnökhelyettesének Gabriel Derdak névre kiállított, de Simon fényképét és adatait tartalmazó bissau-guineai útlevele, amelyet egy nagyobb összeget tartalmazó bankszámla nyitásánál használtak. Az elhunyt férfi hosszabb ideje Simon Gábor „pénzügyi bizalmasa” volt a lapok szerint. Ugyancsak sajtóhírek szerint a férfi lakásában olyan papírokat is találtak a nyomozók, amelyeket Simon 240 milliós osztrák számlája „fedősztorijának” alátámasztásához készítettek. A házkutatáskor a nyomozók tucatnyi afrikai útlevélre bukkantak, köztük volt kitöltött, de úgynevezett biankó okmány is.