A botrány kirobbanása után nyitottak Simonnak számlát
Ugyanazon a napon rakott be Welsz Tamás egyik barátja egy, a Simon Gábor adataival, de álnéven, afrikai útlevéllel nyitott budapesti bankszámlára pénzt, amikor az egész sajtó az MSZP volt elnökhelyettesét üldözte – derül ki az Index birtokába került jelentésből.
Hat nappal azután, február 10-én nyitott bankszámlát Welsz Tamás Gabriel Derdák névre a budapesti MagNet Bankban, hogy a Magyar Nemzet megírta: Simon Gábor, az MSZP elnökhelyettesének egy eltitkolt osztrák bankszámláján több százmillió forintnyi deviza pihen – derül ki egy, a nyomozás eddigi állomásait összefoglaló jelentésből, amelynek egy része az Index birtokába került.
A jelentés azért is érdekes, mert nincs szó benne arról, hogy a számlával Simon egyáltalán „érintkezett” volna. Viszont kiderült belőle az, hogy a számlán található 250 ezer eurót Welsz egyik ismerőse, K. József tette be a bankba, méghozzá február 12-én, két nappal a számlanyitás után.
Nem mellékes a dátum. A nagyjából 77 millió forintnyi eurót ugyanis az Index birtokába került jelentés szerint éppen aznap tette be K. József a budapesti bankba, amikor autóval követtük a kocsijában is folyamatosan telefonáló Simont. Az MSZP volt elnökhelyettese végül lerázott minket, és órákra eltűnt.
Csak akkor tért vissza a XVIII. kerületi lakásához, amikor már az ügyészség nyomozói is ott várakoztak a háza előtt. Beengedte őket, majd néhány óra múlva az ügyészség emberei nélküle hagyták el a házát, késő délután pedig ő is távozott. Ekkor még szabadon.
Welsz: Simon kért, hogy segítsek neki
A jelentésből kiderül, hogy a nyomozók március 3-án gyanúsítottként hallgatták ki Welszt és azt a K. Józsefet is, aki az Index információi szerint régi barátja volt a nemrég – furcsa körülmények között – elhunyt férfinak. Gyanúsítotti kihallgatásában Welsz elismerte, hogy a Gabriel Derdák névre, de Simon adataival kiállított útlevéllel ő nyitotta meg a számlát. Vallomásában azt állította: az MSZP volt elnökhelyettese kérte, segítsen neki abban, hogy milyen módon tudná vagyonát „legalizálni”, miként tudná igazolni, hogy a rendelkezésre álló összeg nem tőle származik.
Welsz szerint Simon arra is kérte őt, hogy „biztosítson számára nyugodt lakást, életkörülményeket”. A férfi a vallomásában azt állította, hogy Simon mindezzel részben azt akarta igazolni: a vagyona külföldről származik, és azt is, hogy az a pénz, ami először egy svájci bankszámlán volt, „hogyan és milyen úton került át Ausztriába”.
Welsz a nyomozóknak arról beszélt, hogy Simon ellentétes információkat adott neki a pénz eredetéről, így ő nem tudja, az valóban honnan származott és mire kellett. Azt állította, hogy a 250 ezer eurót Simontól kapta, készpénzben, majd azt odaadta K. Józsefnek azzal a céllal, hogy tegye be Gabriel Derdák számlájára.
Simon tényleg ennyire...?
A történet nem teljesen kerek, íme két kérdés, amire jó lenne tudni a válaszokat:
• Miért akkor akart újabb 250 ezer eurót eltüntetni Simon, amikor már a nyakában loholt az egész sajtó (és persze az ügyészség)? Ráadásul egy bankban.
• Miért Welsztől kért segítséget, akit ekkor már az Interpol körözött egy panamai csalás miatt?
Az sem teljesen világos, hogy Simonnal találkozott-e bármelyik banktisztviselő, vagy sem. A MagNet Bank igazgatója korábban az Indexnek arról beszélt, hogy az „afrikai” számlatulajdonosok közül csak egy volt, akinek a személyazonosságát az internetes számlaigénylés után a lakásán ellenőrizték az alkalmazottak.
Csakhogy a jelentés és Welsz vallomása szerint Gabriel Derdák névre a számlát Welsz nyitotta, nyoma sincs annak a jelentésben, hogy ez internetes igénylés lett volna, ahogy annak sem, hogy Simon ebben közreműködött volna. Az viszont szerepel benne, hogy tanúként kihallgatták a bank biztonsági vezetőjét. (Az Index csak a jelentés egy részét szerezte meg, könnyen lehet, hogy a teljes jelentés már tisztább képet adna.)