A bírálni való Magyarország
A Wall Street Journal a nem túlzottan biztató magyar munkanélküliségi rátáról számol be, a bécsi Kurier a választási regisztrációt megsemmisítő AB-döntésről ír, a Salzburger Nachrichten hasábjain egy jobb- és egy baloldali újságíró ütköztet véleményt Magyarországról.
Valamivel elmaradt a várakozástól Magyarországon a munkanélküliség szintje, de még így is kétszámjegyű –
írja a Wall Street Journal.A legfrissebb adatok szerint szeptember és november között a lakosság 10,6 %-a volt állás nélkül, ami 0,2 %-kal kisebb az előre jelzettnél, ám meghaladja a korábbi három hónap 10,5 %-os mutatóját.
A bécsi Kurier részletesen is beszámol arról, hogy Orbán Viktor pofont kapott, amikor az Alkotmánybíróság ejtette a választási eljárási törvény reformját, beleértve a regisztrációt.
A Salzburger Nachrichten című lap egy-egy tekintélyes osztrák jobb-, illetve baloldali újságíró
véleményét ütközteti, amikor azt tudakolta tőlük, hogy az uniónak határozottabban fel kell-e lépnie Magyarországgal szemben.Andreas Unterberger, a Die Presse és a Wiener Zeitung korábbi főszerkesztője úgy látja: Magyarországon sok bírálni való van. Legelőször is az, hogy nemzeti szocializmusával a kormány elkergeti a külföldi befektetőket. A lakosság védelmében azokból az ágazatokból akar pénzhez jutni, amelyekben főként más országbeli cégek működnek. Ennek következtében már alig akad, aki befektetne a magyar gazdaságban. Hozzáteszi ugyanakkor a szerző, hogy teljesen nevetséges Magyarországot az európai alapjogok megsértésével vádolni, mert tények egészen másról tanúskodnak. Így a kormány elítéli a Jobbik megszállott antiszemitizmusát és fellép az ellen. A magyarok ellen kevesebb kötelezettségszegési eljárás folyik Brüsszelben az európai irányelvek megvalósításának elmulasztása miatt, mint sok más tagállam ellen. Sok magyar újság tökéletesen alaptalanul támadja a hatalmat, mert az Alkotmánybíróság habozás nélkül semmisíti meg az alaptörvénybe ütköző jogszabályokat. A szakember elismeri, hogy a Médiatanács és a közmédia elfogultsága ügyében van alapja a bírálatoknak, de szerinte Ausztriában ezen a területen sokkal rosszabb a helyzet. Véleményét úgy összegzi, hogy sok Magyarország elleni kritika képmutató és buta, és csupán az európai baloldal újabb kísérleteit jelentik, hogy harcoljon a számára nem rokonszenves többség ellen. Akárcsak 2000-ben, Ausztria esetében.
Katarina Krawagna-Pfeifer, a Der Standard volt belpolitikai rovatvezetője szégyenletesnek nevezi mindazt, ami manapság Bécstől alig néhány kilométerre, egy olyan uniós országban történik, amelyben lábbal tapossák a közösség alapvető értékeit. Orbán Viktor hatalomra kerülése óta a magyarok a tekintélyelvű állam felé tartanak. A közállapotokat az ostoba sovinizmus és a primitív populizmus uralja, nyíltan gerjesztik a kisebbségek, a romák és a zsidók elleni gyűlöletet. Őket teszik meg bűnbaknak mindenért, ami nem működik. Elhallgattatják az ellenzékieket, gúzsba kötik a bíráló sajtóorgánumokat. A demokratikus ellenőrzés minden intézményét meggyengítették, megszüntették, vagy a kormány felügyelete alá helyezték. Az ország kalandor alkotmányt kapott, amely aláássa a jogállamiság elvét és tartósan megfosztja az Alkotmánybíróságot attól, hogy adó- és államháztartási törvényeket vizsgáljon felül. Brüsszel tehetetlenül nézi a fejleményeket. Még szégyenletesebb azonban, hogy hallgat az Európai Néppárt és a Kereszténydemokrata Internacionálé.
(Forrás: Galamus)