Pénteken különleges égi parádé vár ránk: 7 bolygó együttállását csodálhatjuk meg

Legközelebb 2040-ben látható ennek a 7 bolygónak az együttállása.

2025. február 25., 15:56

Szerző:

2025. február 28-án egy ritka égi jelenségnek lehetünk tanúi: a Naprendszer hét bolygója – Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz és Neptunusz – egyidejűleg sorakozik fel az égbolton, amit bolygófelvonulásnak nevezünk. Ez a különleges együttállás legközelebb 2040-ben ismétlődik meg – hívja fel a figyelmet a The Economic Times.

15 évet kell várni, mire újra felsorakoznak így a bolygók

A bolygófelvonulás olyan csillagászati esemény, amikor több bolygó látszólagos vonalba rendeződik az égbolton. Ez a jelenség a bolygók Nap körüli keringésének következménye, amely során időnként egy irányból tekinthetünk rájuk a Földről. Bár 4-5 bolygó együttállása viszonylag gyakori, mind a hét bolygó egyidejű megjelenése rendkívül ritka.

A feburár 28-i esemény azért olyan különleges, mert a Merkúr is csatlakozik a bolygók sorához, amely általában nehezen észlelhető közelsége miatt a Naphoz. Most azonban a szürkületi órákban megfigyelhető lesz, így mind a hét bolygó egyszerre látható az égbolton. Ez az utolsó alkalom, hogy ilyen jelenséget láthatunk 2040-ig.

Fontos az időzítés! A legjobb megfigyelési időpont közvetlenül napnyugta után van, amikor a bolygók a horizont közelében sorakoznak fel.

Válasszunk egy sötét helyet, távol a városi fényektől, hogy minimalizáljuk a fényszennyezést és javítsuk a látási viszonyokat.

Míg a Vénusz, Mars, Jupiter és Szaturnusz szabad szemmel is láthatóak, az Uránusz és a Neptunusz megfigyeléséhez távcsőre vagy binokulárra lesz szükség.

Nézzünk a nyugati égbolt felé napnyugta után, ahol a bolygók egy vonalban helyezkednek el.  A Vénusz a legfényesebb bolygóként könnyen észrevehető lesz a nyugati égbolton. A Mars jellegzetes narancsos-vöröses színével tűnik ki. A Jupiter és a Szaturnusz fehér fényű pontokként jelennek meg. A Merkúr alacsonyan a horizont közelében, rövid ideig látható a szürkületben. Mivel az Uránusz és a Neptunusz  a távoli bolygók, ezért halványak, így távcsővel érdemes keresni őket.

(Kiemelt képünk mesterséges intelligencia segítségével készült.)

 

 

14:17

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a bruttó és a kedvezmények nélküli nettó átlagkereset 2024-ben 13,2%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Ezzel az összeggel emelkedik a kormányfő fizetése is.