36 millió tűnt el két BKV-s szakszervezet számlájáról, az elnök szerint becsapták, átverték

2018. november 12., 17:11

Szerző:

Több millió forint eltűnt két BKV-s szakszervezet, a Metró Közlekedési Dolgozók Szakszervezet (MKDSZ) és a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) számlájáról. Az MKDSZ volt elnökhelyettes feljelentést tett – tudta meg az Index.

Mindkét szervezet vezetője Gulyás Attila, aki 2011-ben a portál információi szerint a szakszervezetek nevében befektetett 18 millió forintot az AXA biztosító egy mai napig ismeretlen befektetési konstrukciójába.

Gulyás azt mondta az Indexnek, hogy a befektetést a VTDSZSZ akkori elnökhelyettese, Győri Tamás javasolta neki. Az ügyintézést is Győrire hagyta, de a pénzt ő utalta át. Az elnökhelyettes két évvel később rejtélyes körülmények között öngyilkos lett, és akkor derült ki, hogy a szakszervezetek pénzei lényegében eltűntek.

Valaki megtorpedózta a népszavazási kezdeményezést
Fotó: MTI/Jászai Csaba

Gulyás azt állítja, ő sem tudott róla, hogy a 36 millió forinttal mi történt, szerinte becsapták és átverték. Mivel nem akart szégyent hozni a két szakszervezetre, azt ígérte, hogy hitelt vesz fel, és elnökként, saját zsebből fogja visszafizetni a hiányzó milliókat. Ezt részben meg is tette. 

Később viszont kiderült az is, hogy a VTDSZSZ pénzéből 11,5 millió forintot egy kockázati kötvénybe fektetett be az elnök. Gulyás azt állítja, egy befektetési tanácsadó cég javaslatára jegyezték a kötvényt, amit biztonságos befektetésként ajánlottak neki. A Buda-Cashnél vezették a kötvényt, ami azóta viszont tönkrement, így ez a pénz valószínűleg elúszott.

Gulyás úgy látja, van esély arra, hogy ez a 11,5 millió forintot visszanyerjék. Lengyel István, aki 2008 és 2017 között a MKDSZ elnökhelyettese volt, úgy véli, ezt a követelést elbukták. Ő nehezményezte, hogy az elnök testületi felhatalmazások nélkül, szerinte felelőtlenül bánt a szakszervezetek pénzével, és azt is kifogásolja, hogy miért csak a már említett öngyilkosság után derült fény a rosszul sikerült befektetésre. Vizsgálóbizottságot kért, de ehhez nem kapott többségi támogatást az illetékes testületekben.

A portál szerint a kérdés az, hogy Gulyás dönthetett-e egyedül a szakszervezet pénzeiről a testületek jóváhagyása nélkül. Az elnök szerint ez az eljárás az akkori alapszabályoknak megfelelt.

Kettejük vitája közben elmérgesedett, Lengyel feljelentést tett, az Index úgy tudja, hogy a rendőrség sikkasztás gyanúja miatt nyomoz is. Gulyás a történtek után többször is bizalmi szavazást kért, és ezeken a pozíciójában megerősítették. Lengyelt eltávolították minden lehetséges szakszervezeti és üzemi tanácsi tisztségéből. Ezeket a döntéseket ő munkaügyi bíróságon támadta meg.