Karácsony: A kormány semmibe veszi a fővárosiakat

Az előírások szerint egyeztetni kellene a településekkel az uniós helyreállítási alap forrásainak felhasználásáról, de a magyar kabinet ezt érdemben nem tartja be.

2021. március 13., 13:00

Szerző:

Amennyiben a kormányzat továbbra sem folytat érdemi konzultációit a helyreállítási alap forrásainak felhasználásáról a fővárossal, azzal nem csupán az Európai Unió (EU) jogát sérti, de a budapestieket is semmibe veszi - írta Karácsony Gergely főpolgármester szombaton a Facebook-oldalán.

Karácsony Gergely úgy fogalmazott: „egyiket sem fogom engedni, és minden eszközt meg fogok ragadni, hogy rákényszerítsük a kormányt az érdemi egyeztetésre, a budapestiek hangjának meghallgatására!”.

Hónapok óta küzdünk azért, hogy az európai uniós helyreállítási terv elkészítése során a kormány érdemi párbeszédet folytasson a helyi önkormányzatokkal - köztük a fővárossal - úgy, ahogy azt a vonatkozó uniós jogszabályokban világosan elő is írják - írta.

A főpolgármester bejegyzése szerint kérésük „sajnos süket fülekre talált”: a kormány mindmáig nem tette elérhetővé a magyar tervet, csupán egy 13 oldalas, felszínes és üres, a részletek megismerésére és véleményezésre alkalmatlan kivonatot publikált. „Amiből épp csak az nem derül ki, hogy mire is költené a kormány a Magyarország éves költségvetésének negyedére rúgó támogatást.”

Karácsony Gergely hangsúlyozta: kitartanak amellett, hogy amíg minimális esély is van az együttműködésre a koronavírus-járvány és következményeinek leküzdésében, addig azzal meg kell próbálniuk élni.

Budapest ezért a héten benyújtotta véleményét a 13 oldalas dokumentumhoz - közölte, majd hozzátette: ebben egyrészt rögzítik, hogy „az erről a hevenyészett vázlatról” szóló konzultációt nem tekintik az uniós előírások szerinti megfelelő részvételnek, és fenntartják igényünket egy, az EU jogának megfelelő tényleges, érdemi véleménycserére a kormányzattal.

Karácsony Gergely azt írta: a főváros proaktívan eljuttatta álláspontját arról is, hogy milyen területeken, milyen projektekben számítanak a helyreállítási alap forrásaira Budapest fenntartható fejlesztésében, a gazdaság zöld újraindításában és a járvány által megtépázott szociális háló megerősítésében, az esélyteremtésben.

FRISSÍTÉS 13:53-kor

Karácsony Gergely posztjára reagált Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára is, szerinte ugyanis igaztalan a főpolgármester vádja, miszerint a kormány nem tárgyal érdemben a fővárossal.

Fürjes Balázs Facebook-posztjában azt írta, hogy miközben szinte naponta egyeztetnek és együtt készülnek a jövő csütörtöki Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa ülésére, a főpolgármester váratlanul nekitámadt a kormánynak.

„Értetlenül állok Karácsony Gergely főpolgármester friss posztja előtt; mintha nem ugyanazokon az egyeztetéseken vettünk volna részt a városvezetéssel. Amikor Magyarország és a magyar gazdaság újraindítását tervezzük, természetesen kitüntetett szerepet kap Budapest” - hangsúlyozta az államtitkár.

Jelezte, folyamatos a párbeszéd a támogatásokról, ahogyan Gulyás Gergely és a főpolgármester megállapodott erről, valamint arról, hogy közös álláspontot alakítanak ki az uniós források elosztásáról.

Mint írta, a héten többször is egyeztettek Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettessel ezekről a pénzekről és projektekről, amíg a főpolgármester karanténban volt.

A Karácsony Gergely elnökölte Budapesti Önkormányzatok Szövetsége hónapokkal ezelőtt megkapta véleményezésre az uniós források elosztásának tervezetét - tette hozzá.

Fürjes Balázs szerint a kormány javaslatai között szerepel, hogy a 2021–2027-es uniós forrásokból több mint 3000 milliárd forintot irányítanának Budapestre. Több mint félezer milliárd forint jutna gazdaságfejlesztésre, innovációra és felsőoktatásra. Közel 1500 milliárd forintot szánnak Budapest és agglomerációja közlekedésének fejlesztésére, fővárosi egészségügyi fejlesztésekre pedig jóval több mint félezer milliárd forintot - sorolta az államtitkár.

Hozzátette, a minőségi zöldfelületek bővítésére, megújítására, a természeti környezet fejlesztésére és parkok kialakítására körülbelül 180 milliárd forintot terveznek elkölteni. 

(Kiemelt kép: 168.hu | Pozsonyi Roland)