Íme a szerencsehozó lencsefőzelék receptje

Újévkor érdemes az aprópénzhez hasonló terményeket, rizst, lencsét, kölest enni, hogy megalapozzuk a soron következő évben gazdagságot és szerencsét. Az egyik klasszikus újévi étel a lencsefőzelék, amit nem csak verhetetlen ízvilága, hanem jótékony egészségügyi hatása miatt is érdemes az év első napján kanalazni.

2024. december 29., 09:00

Szerző:

A népi hiedelmek szerint szilveszterkor és január elsején is érdemes az aprópénzhez hasonló lencsét enni, ez ugyanis szerencsét és gazdagságot hoz. Aki nem szereti a lencsét, egyen babot, rizst, vagy kölest, és a biztonság kedvéért rakjon pár szem lencsét a zsebébe, mert a sok apró mag pénzbőséget jelent az elkövetkezendő évben. A lencseételek közül az egyik legnépszerűbb a lencsefőzelék, ami nem is csoda, hiszen ízletes, laktató és számos pozitív egészségügyi hatása is van. 

A szerencsehozó lencsefőzelék receptje


Hozzávalók

50 dkg lencse
1 db vöröshagyma
1 ek napraforgó olaj
1 tk fűszerpaprika
1 l víz
2 db babérlevél

2 dl tejföl
1 ek liszt
1 ek mustár
1 db citrom leve
1 tk cukor

A lencsefőzelék elkészítéséhez a lencsét kiválogatjuk, megmossuk, és 1-2 órára beáztatjuk. Az apróra vágott vöröshagymát az olajon üvegesre pároljuk, meghintjük pirospaprikával, és felöntjük vízzel vagy ha van, füstölt hús főzőlével. Ha vöröslencsét használunk, azt elég megmosni, nem kell beáztatni.


Ezután hozzáadjuk a leszűrt lencsét. Hozzáadunk még annyi vizet, hogy bőven ellepje. Beletesszük a babérleveleket, és ha szükséges, megsózzuk. (Ha füstölt lével öntjük fel, akkor vigyázzunk, mert a lé már sós.) Ezután közepes tűzön puhára főzzük.


A tejfölt simára keverjük a liszttel és egy kevés forró vízzel, vagy ha elég lé van a lencsén, akkor néhány kanállal kiveszünk belőle, és összekeverjük a lisztes tejföllel. Ezzel behabarjuk a főzeléket, majd ízesítjük a mustárral, citromlével és cukorral, majd jól összeforraljuk. A babérleveleket kidobjuk. Füstölt csülök szelettel, puha kenyérrel tálaljuk.

A lencse jótékony hatása

A lencse az egyik legrégebbi kultúrnövényünk, már az ősember is termesztette. Ázsia hegyvidékeiről terjedt el, de napjainkra a hazai vetésterülete igen csekély és kiskerti termesztése sem jelentős, pedig biokertben is nevelhető – írja a lencseinfo.hu.

A hüvelyesek közül a legtöbb fehérjét tartalmazza, ezért a diétákban is fontos szerepet kap. Emésztése pedig sokkal könnyebb, mint pl. a marhahúsé, ráadásul másfélszer annyi fehérjét tartalmaz. Így már a babáknak is viszonylag korán adható a hozzátáplálást követően.

A lencse vitamin– és ásványi anyag tartalma és a rosttartalma is magas, ennek köszönhetően számos jótékony hatással bír a szervezetre.

A lencse:

  • javítja a májfunkciót,
  • a rostok jelentős szerepet játszanak az emésztés könnyítésében, az anyagcsere folyamatok gyorsításában, emiatt a fogyókúrában is hatékony,
  • magas folsav tartalma miatt várandósság alatt kifejezetten ajánlott a fogyasztása, mivel támogatja a magzat fejlődését,
  • csökkenti a vércukorszintet és javítja a vérkeringést, segít az ideális vérnyomás megtartásában,
  • segít a szem egészségének megőrzésében,
  • csökkenti a változókor okozta panaszokat,
  • fokozza a férfiak termékenységét,
  • nyugtató.

(Kiemelt fotónk illusztráció. Fotó: Freepik)