Nyakunkon az influenzaszezon – gyermekeknél szokatlan módon is jelentkezhet a betegség
Már javában tart az influenzaszezon, ami nem is meglepő, ám a gyerekeknél szokatlan tünetek utalhatnak a fertőzésre.
Szülőként érdemes tisztában lenni azzal, hogy az influenzaszezon megkezdődött, de a gyerekek sok esetben más tüneteket produkálnak a betegség hatására, mint ami evidensnek tűnik, illetve ami a felnőttek esetében jellemző – hívta fel a figyelmet a Mayo Clinic.
Mint arról a 168.hu is beszámolt, a korábbiaknál jóval súlyosabb járványra kell felkészülni idén, ami Európában már most is tombol, és hamarosan Magyarországra is megérkezik. Erőteljesebb tüneteket produkálhat, és az is sok nehézséget okoz, hogy az előrejelzések szerint egészen tavaszig fertőzhet majd, különösen a közösségekben.
A gyerekek még inkább ki vannak téve a fertőzésnek, ugyanis egyrészt az immunrendszerük még általában nem elég fejlett ahhoz, hogy kivédjen minden kórokozót, másrészt jellemzően a higiéniai előírásokat se tartják be a kellő mértékben. Egy óvodai vagy iskolai közegben ráadásul kis térben tartózkodnak sokan egy helyen, így ezek ideális körülményeket teremtenek a fertőzés terjedéséhez.
Bár alapvetően egy olyan betegségről van szó, amely az évnek ebben a szakában megszokott, de érdemes tisztában lenni azzal, hogy a tünetek a felnőttek és a gyermekek esetében eltérőek is lehetnek, a fertőzés terjedésének megfékezése pedig annál hatékonyabb, minél korábban felismerjük a betegség első jeleit.
Az influenzaszezon a kicsiket is megviseli
Az őszi-téli időszakban többféle légúti megbetegedés is könnyebben terjed, ám az influenza eltér ezektől már csak abban is, hogy az esetek többségében súlyosabb tüneteket produkál. Akár 2 hétig is eltarthat, amíg a páciens teljesen meggyógyul, de alapvetően ehhez nem szükségesek erősebb gyógyszerek, mint például egy megfázás esetén.
A légúti megbetegedésekre jellemzően az influenza esetében is megfigyelhető a torokfájás, az orrdugulás, a fejfájás, a hidegrázás és az általános gyengeség, valamint a láz, amely akár egészen magasra is felszökhet. Később a betegek köhögni kezdenek, ekkor adhatják át a legkönnyebben a fertőzést. Ezen tünetek előbb-utóbb a felnőtteknél és a gyermekeknél is kialakulnak, ha megfertőződtek.
A betegség lappangási ideje viszonylag rövid, és akár hirtelen rosszullét formájában is ledönthet a lábáról bárkit. Előfordulhat, hogy a beteg reggel még elmegy dolgozni, ám délután már lázasan, torokfájással és bedugult orral érkezik haza.
A fenti tünetekkel a legtöbben tisztában vannak, azt azonban már kevesebben tudják, hogy a kisebb-nagyobb gyermekeknél egészen más tünetek is kialakulhatnak. Ezek közé tartoznak a gyomorpanaszok, például a hasmenés vagy a hányás, amelyekre a legtöbben nem úgy gondolnak, mint az influenza lehetséges tüneteire. Ezek ugyan esetenként a felnőtteknél is kialakulhatnak, de a gyerekek esetében jóval gyakoribbak, ahogyan a fülfájás is, amitől a kicsik gyakran szenvednek.
Az influenzát elsősorban a higiéniai szabályok betartásával lehet elkerülni, valamint védőoltás is létezik. Ez utóbbi a súlyos szövődmények kialakulását akadályozza meg, amely különösen a veszélyeztetett csoportok, például a várandós nők és a krónikus betegek számára nagyon fontos, ugyanis esetükben akár életveszélyes állapot is kialakulhat.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)