3 dolog, amivel szinte senki nem számol a fürdőszoba felújítása során
A vizes helyiségek felújítása soha nem kis feladat. Amikor a fürdőszoba kerül terítékre, általában a járólap és a csempe kiválasztásával kezdjük, miközben elméletben kialakítjuk a helyiség elrendezését. Emellett általában nagy figyelmet fordítunk a tökéletes kád vagy a zuhanytálca, valamint a mosdókagyló és a csap felkutatására is. A lelkes – vagy éppen néha már inkább idegőrlő – válogatás és esztétikai tervezés mellett viszont akad néhány olyan szempont is, amivel sokan egyáltalán nem számolnak egy ilyen jellegű felújítás során.
A következőkben öt ilyen aspektust sorolunk fel – ha ezeket szem előtt tartjuk, amikor belekezdünk a nagy munkába, akkor sok meglepetés már nem fog érni minket!
B-terv
Egy fürdőszoba felújítása viszonylag sok időt vesz igénybe. Attól függően, hogy mennyire „alapos” munkát szeretnénk végeztetni, két héttől akár egy hónapig is terjedhet ez az időintervallum. Például, ha a csempét le kell veretni, mielőtt az új felkerül, az rengeteg plusz munkával jár, ám ha az alap jó minőségű, és arra is tud dolgozni a burkoló, akkor sok időt – és pénzt – spórolhatunk. Erre az időszakra pedig, ha egyfürdőszobás háztartásban élünk, mindenképp szükségünk lesz egy másik opcióra, ahol a napi tisztálkodást elvégezhetjük.
Bejelentkezhetünk például egy közelben élő rokonhoz, baráthoz, vagy ha jó viszonyt ápolunk velük, akkor a szomszédokhoz is. Ha a B-terv már megvan, akkor számoljunk azzal is, hogy a munkálatok az eredeti tervekhez képest elhúzódhatnak – és ezt jelezzük azoknak is, akiknek a fürdőjét átmenetileg használjuk!
Megéri az alapoktól kezdeni
Amikor belevetjük magunkat a tervezési-szervezési fázis közepébe, könnyen elfeledkezhetünk az olyan alapvető, és sokszor nagyon is szükséges, munkálatokról, amelyeket nem látunk. Ilyen például az elektromos, illetve a vízvezetékek felújítása. Ha már úgyis „szétverjük” az egész helyiséget, logikus és költségkímélő is, ha tervezünk ezekkel a munkálatokkal is.
Felkészülés a spórolásra
Egy fürdőszoba kialakítása nem olcsó mulatság, de ha körültkeintően választunk a felújítás során, akkor csökkenthetjük a költségeinket. Itt nem arra gondolunk, hogy mindenből az olcsóbb típust kell választani – sőt, ez hosszú távon gyakran többe kerül, mint ha megfizetnénk a minőséget. Inkább arra utalunk, hogy érdemes beleásni magunkat az energiatakarékos villanybojlerek, víztakarékos csapok és zuhanybetétek világába!
A villanybojler kiválasztásánál egyébként vegyük figyelembe, hogy nekünk, egyénre szabva mekkora űrtartalmú típusra van szükségünk és hogy annak milyen hosszú a felfűtési ideje – ez is sokat számíthat a havi költségek terén.
Ha ezeket a szempontokat egytől egyig szem előtt tartjuk a tervezési fázistól a kialakítás végéig, akkor nemcsak hogy sok stressztől és fejfájástól kímélhetjük meg magunkat, de egy korszerűbb, hatékonyabb és takarékosabb fürdőszobát is kapunk, ami hosszú éveken át kiszolgálja majd az igényeinket.
(x)