Lélegzetelállító képek az űrből

Kivételes perspektívából készíthetett fotókat Don Pettit vegyészmérnökből lett űrhajós, aki már többször megjárta a Nemzetközi Űrállomást. Hosszú expozíciós idő esetén a csillagok, valamint a Föld fényei csíkot húznak a felvételen, különleges hatást produkálva.

2014. december 11., 15:24

Pettit az űrállomáson végzett kísérletezések közben és között fotózza a Földet és környezetét az űrállomáson megtalálható több tucat fényképezőgéppel. Az űrhajós szerint a Föld felszínéhez képest másodpercenkénti nyolc másodperces sebesség rendkívüli kihívást jelent, nagyon nehéz ilyen körülmények között éles képeket készíteni.

A súlytalanság állapotában a nagy méretű objektívek sem okoznak gondot, könnyű őket mozgatni. A gravitáció hiánya miatt azonban a kisebb méretű objektívekkel felszerelt kamerákra már a fotográfus pulzusa is hatással van – árulta el Pettit.

Az űrállomás kupolájából különösen nagy kihívás fotózni: az ablakok négy rétegből állnak, és bár tükröződést gátló bevonattal vannak kezelve, az ISS belsejéből érkező fénysugarak könnyen elronthatják különösen az éjszakai képeket. Pettit ezért olyan leplet tervezett, amely megakadályozza, hogy a belső fénysugarak elérjék az üveget.

Kedvence egyébként a Föld árnyékos oldalának fotózása. Hosszú expozíciós idő esetén a csillagok, valamint a Föld fényei csíkot húznak a felvételen, különleges hatást produkálva.