Ezért csíkos a zebra
A UC Davies Egyetem kutatói szerint a csíkok szerepe a legyek összezavarása, a fekete és fehér váltakozása teljesen megzavarja a rovarokat, és nem csípik meg a zebrákat. Azt már korábban is kimutatták, hogy ezek a legyek elkerülik a fekete-fehér csíkos környezetet, eddig öt különböző elmélet született arra, hogy miért csíkosak a zebrák.
A legkézenfekvőbb magyarázat az álcázás. De felmerült, hogy ezzel vizuálisan megtévesztik a húsevőket, vagy talán a hőháztartásban van szerepe a csíkoknak. Esetleg valamilyen közösségi funkciót látnak el. Az ötödik elmélet pedig a mostani, hogy elkerüljék a legyek csípését.
A kutatók nagyon sok csíkos fajt és alfajt megvizsgáltak különböző földrajzi területeken, hogy kiderüljön, az elméletek közül melyiknek lehet a legnagyobb valószínűsége. Egyedül az ötödik volt az, amelyet nem zártak ki a kutatás alatt.
Teljesen elámultam az eredményeket – lelkendezett Tim Caro, a UC Davies biológiaprofesszora. Azokon a területeken, ahol nagyobb volt a valószínűsége a legyek támadásának, sűrűbb volt a csíkozás az állatok testén.
Még 2012-ben megjelent egy tanulmány, amely elmagyarázza, hogy a legyeket miért zavarja a csíkozás. A Journal of Experimental Biology szaklapban megjelent cikk szerint ez azokat a fénymintákat zavarja, amely alapján a legyek megtalálják a vizet és az ételt.