Csontvázak örökbefogadását sürgeti egy professzor

A világ első igazságügyi orvosszakértője egy milánói kórházban dolgozott - derült ki a mai napig működő kórház egykori temetőjében végzett ásatásokból. Egy milánói professzor szerint felgyorsulhatnának az ásatások, ha a helyi polgárok egy-egy euróval támogatnák a középkori temetők feltárását.

2011. július 1., 12:25

A népszerű helyszínelő televíziós sorozatokból ismert orvosszakértők elődje a 15. században Milánóban dolgozott. Az azóta is működő Ospedale Maggiore kórház alagsorában indított ásatások számos információval szolgáltak az évszázadokkal ezelőtti egészségügyről. A kórház egykori temetőjéből több mint ötszázezer csontváz került elő: az 1473-1695 között Milánóban meghalt személyek maradványai. Közöttük vannak a várost az ezerhatszázas években sújtó pestisjárvány áldozatai is, melyről Alessandro Manzoni A jegyesek című, Olaszországban igen népszerű regényében olvashattak leírást az olaszok. A vizsgálatok azt mutatják, sokan ólommérgezésben vesztették életüket.

A korabeli kórházi feljegyzések és tárgyi leletek alapján azt is megállapították, hogy 1438-ban a milánói kórházban dolgozott a világ legelső igazságügyi orvosszakértője - nyilatkozta Francesca Vaglienti, a milánói egyetem középkori történelmet tanító professzora a Corriere della Sera napilap milánói számának. Az olaszul catelanónak nevezett orvosszakértő a halál tényleges okait kutatta. Nevét az általa viselt vastag védőruháról kapta, ezzel két pestist is túlélt. Vaglienti a sajtón keresztül sürgette a pénz hiányában megakadt ásatások finanszírozását. Elmondta, egy történész és egy antropológus kétéves munkáját tudná támogatni, ha Milánó minden lakosa egy-egy euróval "örökbe fogadna" egy-egy csontvázat.