Amikor egy sima náthából is nagy baj lehet

Egy kis nátha még senkinek nem ártott meg – gondolhatnánk, ám egészen más a helyzet akkor, ha történetesen cukorbetegséggel is küzdünk. Ilyenkor ugyanis a vércukorszint is megváltozik, ami komoly következményekkel is járhat.

2016. június 2., 11:44

A vér szállítja a cukrot, egészen pontosan a glükózt, amelyet a test energiává alakít a működéséhez. Ehhez a sejteknek fel kell venniük a vérből a cukrot, amihez inzulinra van szükségük. A hormont a hasnyálmirigy speciális sejtjei termelik, és mennyisége egészséges ember esetében igazodik a vér cukorszintjéhez – magyarázza dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa.

A cukorbetegség egy anyagcsere-rendellenesség, amikor a glükóz felvétele problémássá válik. Két formáját különítjük el. Az 1-es típusnál a hasnyálmirigy nem termeli az inzulint, így azt kívülről kell pótolni. A 2-es típusú cukorbetegség a szerzett formája a kórnak, aminek hátterében rendszerint a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód áll. Ilyenkor a vér cukorszintje folyamatosan magas lesz, amihez a hasnyálmirigy extra munkája szükséges, hogy a megfelelő mennyiségű inzulin a vérbe jusson. A folyamatosan magas inzulinszint azonban két oldalról is gondot jelent: egyrészt a sejtek rezisztenssé válnak a hormonra, vagyis adott cukormennyiség felvételéhez több inzulinra lesz szükség. Másrészt a hasnyálmirigy az extra terhelés miatt elfárad, csökken vagy akár teljesen le is áll a hormon termelésével.

Amikor az ember megfázik, akkor az immunrendszere megkezdi a védekezést. A stresszhormonok termelődése fokozódik, a vércukorszint nő, károsodik az inzulin hatása a szervezetben, ami azt is eredményezi, hogy a cukorbetegek addigi kezelése változtatásra szorulhat.

Dr. Polyák Annamária elmondta, hogy abban az esetben, ha a cukorbeteg az elővigyázatosság ellenére megfázik – ami sajnos sokszor elkerülhetetlen –, mindenképpen érdemes a kezelőorvossal konzultálni. A gyulladás hatására felborult szénhidrátháztartás ketoacidózist okozhat, amely hányással járó állapot. Ekkor a vérben túl sok sav halmozódik fel – ami akár életveszélyessé is válhat.

Az inzulin nem megfelelő hasznosulása azt is eredményezi, hogy hiába szed a beteg gyógyszert vagy akár injekciózza magát adott inzulinadaggal, ilyenkor ez kevésnek bizonyulhat. Ha ez történik, az rosszulléttel kezdődik, ám a nátha miatt nem egyszerű ezt észrevenni. Sajnos a végkifejlet akár diabetészes kóma is lehet, így mindenképpen nagyon oda kell figyelnie a betegeknek ebben az időszakban.

Ha a cukorbetegséggel küzdő ember náthás lesz, akkor érdemes többször, akár háromóránként elvégezni a vércukorszint ellenőrzését. Emellett a megfázás kezdetén mindenképpen érdemes konzultálni diabetológussal, aki dönthet a gyógyszer- vagy az inzulinadagok megemeléséről is.

Nagyon fontos az is, hogy a náthával jelentkező étvágytalanságról is beszámoljon a beteg az orvosnak, hiszen a cukorbetegségnél előírt szénhidrátadagok elfogyasztása nagyon fontos, így ha felborul, az további lépéseket követel meg mind a beteg, mind pedig az orvos részéről, hogy a komolyabb problémákat elkerülhessék.

Forrás:

Budai Endokrinközpont