A kutyusok sem bírják a klímaváltozást

Agresszívabbak lehetnek a hőségtől.

2023. július 15., 19:21

Szerző:

A Harvard kutatói szerint gyakoribbak a kutyatámadások a forró napokon, mintegy 11 százalékkal ugrik meg a támadások száma a magas UV-sugárzással járó időszakokban – írja az infostart. Korábbi kutatások már mutattak ki összefüggést egerek, patkányok és emberek esetében is a levegőszennyezés, a nagy meleg és az agresszió növekedése közt. Az ember legjobb barátjával kapcsolatosan ugyanakkor most először merült fel, hogy nagy melegben hajlamosabb támadni, mint máskor. „A kutyák a forró, napos és szmogos időszakokban hajlamosabbak az agresszióra. A szélsőséges hőség és a légszennyezés társadalmi terhei közé tartoznak az állati agresszió költségei is” – fogalmaztak a kutatók.

A tanulmány készítésekor a 2009–2018 közti időszak kutyaharapásos eseteit vizsgálták nyolc amerikai városban. Összesen 69 525 kutyaharapást elemeztek, ami átlagosan napi három harapást jelenet. A kutyaharapások száma 11 százalékkal nőtt a magasabb UV-szinttel járó napokon, 4 százalékkal a forróbb napokon, valamint 3 százalékkal a megnövekedett ózonszintű napokon. A kutyaharapások száma enyhén, egy százalékkal csökkent a nagy mennyiségű csapadékkal járó napokon. A kutya fajtáját, nemét, illetve azt, hogy ivartalanítva volt-e, nem vették figyelembe. 

A magas hőmérséklet növelheti a pulzusszámot, a vérnyomást, az izzadást és megnehezítheti a légzést, ami fokozottabb stresszérzetet okozhat. A hőhullámok a tesztoszterontermelés megugrását is okozhatják, ami fokozza az agressziót. Egy 45 évet felölelő amerikai tanulmány szerint a meleg években és évszakokban megnő az erőszakos támadások száma. A nem erőszakos bűncselekményeket nem befolyásolta a hőmérséklet. 

A meleggel együtt járó agresszió a társadalom minden részébe átcsapódik. A klímaváltozás hatására a földgolyó egyre melegszik. Jelenleg a másfél fokos melegedés felé haladunk, ami azzal jár, hogy a Föld lakosságának 14 százaléka lesz kitéve ötévente legalább egyszer súlyos hőhullámnak. 2 fokos felmelegedés esetén ez 37 százalékot érint.

(Kiemelt képünkön egy kutyus hűsöl egy gyermekmedencében. Fotó: Geoffroy Van der Hasselt / AFP)