A brit iskolákban nincs több kreacionizmus
Állami fenntartású iskolákban ezentúl nem taníthatják az áltudományos kreacionizmust – döntött a brit kormány.
Az evolúciót tagadó „intelligens tervezés” már 2012-ben tiltólistára került, akkor azonban csak azt mondta ki az oktatási minisztérium, hogy az újonnan létrejövő iskolákban – köztük a szintén állami támogatást élvező, 2011-ben megjelent, többnyire vallásos szervezetekhez köthető, úgynevezett szabad iskolákban – nem lehet a tananyag része a kreacionizmus.
Most azonban az összes, már működő, költségvetésből fenntartott iskolára kiterjesztették a tiltást.
A teremtéstörténet tudománnyal felturbózott változata ellen az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) már 2007-ben elfogadott egy határozatot, amely kimondta, hogy a kreacionizmus világszerte valódi fenyegetést jelent a közoktatásra.
Szerbiában például 2004-ben Ljiljana Csolics oktatási miniszter javaslatára nemcsak hogy lehetővé vált a kreacionizmus oktatása, de egy hétre még az evolúció oktatását is felfüggesztették, de végül a döntést visszavonták, a miniszter lemondott.
Az Egyesült Államokban különösen hódít a kreacionizmus: a Gallup 2012-es felmérése szerint az amerikaiak 46 százaléka elhiszi, hogy a világot az elmúlt 10 ezer évben teremtették – ez egyébként az úgynevezett fiatalvilág-elmélet. A kreacionizmusnak van egy „kompromisszumkészebb” változata is: eszerint a Föld valóban 4,5 milliárd éves, de keletkezésében egy tudatos teremtő játszott szerepet.