Wolfgang H. Reinicke az új CEU Közpolitika- és Nemzetközi Ügyek Iskola dékánja

A budapesti Közép-európai Egyetem (CEU) a mai napon bejelentette Wolfgang H. Reinicke 2011. szeptember 1-től hatályos kinevezését az egyetem új Közpolitika- és Nemzetközi Ügyek Iskola dékáni posztjára (Dean, CEU School of Public Policy and International Affairs). Reinicke jelenleg a berlini Globális Közpolitikai Intézet (Global Public Policy Institute) társalapítója és igazgatója; nem-rezidens Senior Fellow a Washinghton DC-ben található Brookings Intézetben; valamint a Galaxar S.A. Geneva ügyvezető igazgatója.

2011. június 15., 06:28

A kinevezés bejelentésekor John Shattuck, a CEU elnök-rektora a következő szavakkal méltatta Wolfgang Reinicke-t: „Nemzetközi tudós, kiemelkedő közpolitikai szakértő, valamint tehetséges és energetikus vezető, akinek a segítségével létrejön majd az CEU új Közpolitika- és Nemzetközi Ügyek Iskola. E segítség a kiváló, már meglévő- és jövőbeli tantestülettel való együttműködésben, a kiemelkedő diákok rekrutálásában, az innovatív programok kidolgozásában, és más közpolitikai központokkal való stratégiai együttműködések kialakításában rejlik.”

A CEU új Közpolitika- és Nemzetközi Ügyek Iskolát „egy 2011. őszén útjára indított nagyszabású kezdeményezésnek” tekintve John Shattuck kiemelte: „Az Iskola fókusza az lesz, hogy egy olyan időszakban propagálja az innováció fontosságát a közpolitika területén, amely egyszerre tartogat nyomasztó globális kihívásokat és új lehetőségeket is. A CEU különleges misszióját szem előtt tartva, az Iskola a civil társadalom rendkívüli szerepét hangsúlyozza a válozás elősegítőjeként.”

Mint székfoglaló dékán, Wolfgang Reinicke központi szerepet tölt majd be abban, hogy az Iskolát egy olyan első osztályú intézménnyé fejlessze, amely globális agendával rendelekzik az oktatás, kutatás és közpolitikai gyakorlat területein egy olyan egyetemen belül, amely a nyílt társadalom, a demokrácia és a kritikus, reflektív gondolkodás értékei iránt elhivatott. Ebbélei munkájában építhet kiváló karrierjére, mint nemzetközi tudós, mint közpolitikai vezető az államigazgatásban, mint tudományos szakértő, és mint ügyvezető igazgató a privátszférában.

Reinicke, akinek mind Európában, mind az Egyesült Államokban gyökerei és érdekeltségei vannak, a Yale Politikatudomány tanszékén szerezte PhD fokozatát; a John Hopkins Emelt Szintű Nemzetközi Tanulmányok Iskolájában (John Hopkins School of Advanced International Studies (SAIS)) kapta meg MA fokozatát nemzetközi közgazdaságtanból; és a University of London-ban szerezte meg BSc-jét közgazdaságtanból. Az utóbbi 25 évben vezető tudósként dolgozott a Brookings Intézetben (Senior Scholar, Brookings Institute), vezető közgazdászként a Világbanknál (Senior Economist, World Bank), és igazgatóként az ENSZ főtitkár munkáját segítő, az ENSZ Alapítvány által létrehozott Globális Közpolitikai Projektnél (Director, Global Public Policy Project). Legutóbb a berlini székhelyű Globális Közpolitikai Intézet társalapítójaként és igazgatójaként (Co-Founder/Director, Global Public Policy Institute), a Washinghton DC-ben található Brookings Intézet nem-rezidens Senior Fellow-jaként; valamint a genovai székhelyű befektetési menedzsment cég, a Galaxar S.A., ügyvezető igazgatójaként találkozhattunk vele. Tanított a Yale Egyetemen, a John Hopkins SAIS-ban, valamint a Hertie kormányzást oktató iskolájában, a Hertie School of Governance-ben.

Reinicke napjaink közpolitikai témáiban –mint a társadalom hatása a közpolitikára, transzatlanti politikai és gazdasági fejlődés, a német és amerikai közpolitikai stúdiumok összehasonlítása, globális pénzügy és bankrendszer, európai rendszer-transzformációk, ENSZ reform és globális kormányzás– nyolc könyvet és monográfiát, valamint több, mint 50 cikket publikált. „Globális közpolitika: Kormány nélküli kormányzás?” (Global Public Policy: Governing without a Government?) című könyvét széles körben meghatározó műnek tartják a globális kormányzásról szóló vitában.

A CEU új Közpolitika- és Nemzetközi Ügyek Iskola dékáni posztjára történő kinevezéséről Wolfgang Reinicke így nyilatkozott: „Megtiszteltetés számomra az a bizalom, amit a CEU vezetői kara irányomban tanúsít. Óriási lehetőség az új Iskolát a CEU egyedülálló erősségeire építeni. Várakozással tölt el, hogy a tantestülettel, az alkalmazottakkal, a diákokkal és a különböző partnerekkel együtt dolgozhatok annak érdekében, hogy az Iskola a globális világunk közpolitikai innovációjának központja legyen.”

A CEU Közpolitika- és Nemzetközi Ügyek Iskola missziója az, hogy emelt szintű tudást propagáljon a közpolitka terén a kutatáson-, oktatáson és gyakorlaton keresztül. Fő fókusza, hogy a közjavak a helyi-, nemzeti-, regionális-, nemzeteken átívelő-, vagy globális téren a nyilvánosság-, a magánszféra-, valamint a civil társadalom szereplőihez igazságosan, törvényesen és hatékonyan jussanak el. Az állampolgárok bevonásának propagálása az Iskola missziójának alapvető részét képezi, amlyet az egyetem a különböző diplomát nyújtó-, és vezetőknek szánt képzésein keresztül, valamint ún. „outreach programjain” keresztül valósít meg.

Az új Iskola meglapításának tervén már több, mint egy éve dolgozott egy, a CEU tanári gárdájából és külsős szakértőkből álló interdiszciplináris csoport. Az Iskola a CEU új- és már meglévő forrásaira alapoz, mint a Közpolitikai Tanulmányok Központja (Center for Policy Studies), a Közpolitikai tanszék (Department of Public Policy), a Nemzetközi kapcsolatok és európai tanulmányok tanszék (Department of International Relations and European Studies), és a Politikatudomány tanszék (Department of Political Science). A már meglévő- és a jövőbeli tantestületre alapozva, az Iskola szívét a multi-diszciplináris tanári kar, és a nemzetközi közpolitkai tanulmányok inter-diszciplináris megközelítése alkotja majd. Az Iskola olyan tudósokat hoz majd egy fedél alá, akik az összehasonlító politika, a nemzetközi kapcsolatok, a közgazdaságtan, a jog, a környezettudomány, a filozófia és más diszciplínákban végeznek közpolitikai munkát. A CEU kapcsolata a Nyílt Társadalom Alapítvánnyal (Open Society Foundation) a meghatározó civil társadalmi dimenzióhoz, valamint a közpolitika gyakorlati alkalmazásának fókuszához ad majd hozzá. Ezek a jellemzők biztosítják majd az Iskola számára azt az egyedülálló pozíciót, amelynek segítségével a diákjait olyan eszközökkel láthatja el, amelyek által jövőbeli karrierjükben politikai- és társadalmi szakértőkként viselkedhetnek, és megérthetik, valamint formálhatják a globális vitát a nyílt társadalomról.

A rövidfilm, amelyben John Shattuck, a CEU elnök-rektora, beszélget az új CEU Közpolitika- és Nemzetközi Ügyek Iskola székfoglaló dékánjával, Wolfgang Reinicke-vel, az alábbi linken érhető el:

http://www.youtube.com/watch?v=AUSP4xUoWD8